avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate mire974

Activitate mire974

Buna ziua.
As dori sa stiu ce se intampla daca dupa terminarea ccc ( mentionez ca am optat pt. 1 an) nu am unde sa ma angajez. Firma la care lucram a dat faliment ( si s-a desfiintat) iar eu am intrat practic, din somaj in ccc. Pot sa intru iar in somaj ( inainte de a intra in ccc am fost in somaj doar 10 zile). Conform anilor de munca am dreptul la cel putin 6 luni de somaj. In aceste conditii mai beneficiez de stimulentul de insertie care s-ar acordat daca m-as angaja pana la data in care copilul implineste 1 an.
Multumesc....
Firma la care am lucrat a intrat in procedura de lichidare in luna octombrie, iar toti angajatii au intrat in preaviz in luna noiembrie. Din 29 noiembrie sunt somer si mentionez ca sunt insarcinata in sapte luni. Intrebarea mea este daca firma la care am lucrat nu a virat la casa de asigurari de sanatate contributiile aferente incepand cu luna martie a acestui an, beneficiez de concediu prenatal, postnatal si indemnizatie crestere copil?
Medicul de familie de la care am cerut concediul prenatal m-a avertizat ca este popsibil sa am unele probleme cu plata acestor drepturi.
Multumesc
firma la care am lucrat a intrat in procedura de lichidare iar angajatii care au mai ramas au semnat preavizele de 15 zile. ultima zi de preaviz a fost 29.11. 2011. eu sunt un caz special intru-cat sunt insarcinata si in urmatoarele zile ar trebui sa intru in prenatal. problema mea e ca acum astept actele de lichidare, adeverenta pt. somaj si de vechime. intrebarea mea este: lichidatorul in cat timp este obligat sa elibereze aceste acte. in momentul de fata nu am asigurare medicala intru- cat nu am un statut nici de angajat , nici de somer . mentionez ca au trecut deja 8 zile de la incheiere perioadei de preaviz , iar eu nu am timp si nu stiu unde sa depun prenatalul plus sentimentul de teama , in cazul ca mi s-ar intampla ceva nu am unde sa nasc.....multumesc pt. ajutor.....