avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Activitate deea_r

Activitate deea_r

Răspuns la discuția Inundatie
Cazul meu.

No comment.
Răspuns la discuția Inundatie
Eu nu stiu dar nu cred ca firma de asigurare o sa deconteze tot tavanul. Nu stiu cat de normal sau nenormal i se va parea firmei, dar cand au constatat, s-a facut constatarea doar a petei, nu a intregului tavan sau a camerei.
De-aici deduc, ca dansii n-or sa deconteze decat strict bucatica cu problema. Dar tavanul poate este de 50 de ori mai mare, ei nu stiu lucrul asta. Probabil nu asta i-a interesat. Probabil asa se procedeaza. Nici eu nu stiu, ca d'aia ma tot interesez in stanga, in dreapta, intrucat abordarea si atitudinea mea asupra vecinei se va schimba radical si n-as vrea sa-mi para rau.

Răspuns la discuția Inundatie

Cand mi se intampla asa, eu imi repar pe asigurare, ca exact din acest motiv mi-am facut asigurare la casa. Ma rog, eu nu contest optiunea vecinei de a nu isi folosi asigurarea dansei, doar ca nu sunt convinsa ca sunt obligata sa-i repar eu tot tavanul. Eventual, firma mea de asigurari sa-i repare. Din partea mea, poate sa-i si refaca toata casa, ca adevarul e ca cam trebuie zugraviti peretii aia, ca nu va spun in ce locuinta sta, si ce are in apartamentul ala. Sa-i faca si curatenie dupa, asa cum mi-a dat de inteles ca doreste. Dar este strict problema dansei. Cred ca tine si de caracterul omului civilizat.

Dar, desigur, e doar o parere.
Răspuns la discuția Inundatie
Pata este cam cat 2 palme, iar agentul de la asigurare, cand a venit, a fotografiat doar pata, nu tot tavanul...
Dar vecina sustine ca reparand doar la locul cu pata, va fi o diferenta de nuanta... e adevarat ca probabil se va vedea ca in locul acela este un alb curat, nou, iar restul tavanului va ramane albul prafuit, vechi... si astfel sustine ea va aparea o diferenta de finete, iar eu am datoria sa-i refac tavanul sa nu se simta nimic, cum a fost...
Răspuns la discuția Inundatie
Agentul constatator a facut fotografii si i-a lasat un proces verbal de constatare, incheiat intre asiguratorul meu si ea, si i s-a spus atunci sa aduca documente justificative, iar firma va face o evaluare, un raport in baza acestor documente, iar suma o vor stabili in urma analizei. Am avut bunavointa sa-i pun la dispozitie nu numai asigurarea mea, dar si un mester, pe care i l-am adus acasa, sa incepem reparatiile. Dar dansa face caz pt o pata mica si ma ameninta ca imi face reclamatie pe nu stiu unde si ca nu stiu unde se mai duce.

Toate actele de la asiguratorul meu mi le-a dat, ca vrea sa fac eu totul, eventual sa si pregatesc inainte locul pt zugraveala cu ceolofan si cred ca si curatenie dupa.

Deci, sa inteleg ca daca ii "pun in brate" actele care le am acum semnate de ea si asigurator, se poate considera ca mi-am facut datoria?! Iar cerintele dansei de a repara tot tavanul nu sunt fondate, iar legea ar fi de partea mea?
Răspuns la discuția Inundatie
Sigura ca da, reprezentantul firmei de asigurari a venit, a constatat... Ne-a spus ca se poate deconta...
Urmatorul pas: am acceptat si am adus si un mester care are firma si ne poate elibera documentele justificative in urma caruia asiguratorul ne va deconta suma. Numai ca, cand am sosit cu mesterul sa ne apucam de lucru, vecina nu a acceptat sa-i lucram, decat tot tavanul.

In conditiile astea, ne-am gandit ca-i vom pune actele de la asiguratorul meu in brate si sa isi refaca ea.

Are si dansa asigurare la casa, dar ne-a spus ca ea doreste sa ii reparam noi, ca noi suntem de vina si ea nu are nici o vina.

Eu am inteles si asta si nu ma sustrag de la plata reparatiei stricaciunii, cu toate ca s-a intamplat ca asa s-a intamplat, pur si simplu s-a fisurat o teava, nu stiu daca se poate numi ca e din vina mea, ca n-a fost omisiune sau mai stiu eu ce.
Dar oare trebuie sa-i refac tot tavanul, legal vorbind?!
Discuție Inundatie
Buna ziua! As cere un sfat cu permisiunea dvs.
Mi-am inundat vecina, fara sa vreau. In urma inundatiei, vecina a ramas cu o pata mica undeva pe un tavan. Eu i-am propus sa-i dau asigurarea mea in baza careia isi va recupera banii, in urma reparatiei efectuate de dansa. Numai ca nu este de acord, cerandu-mi sa ii zugravesc tot tavanul. Eu mai accept fara probleme sa apelez la un mester sa-i refac locul, dar doar locul cu pricina, nu tot tavanul.

Ce se poate intampla in acest caz, legal vorbind?!

Cu respect,

Va multumesc.
Buna ziua!!
Imi puteti spune, va rog, in temeiul care legi sau ordonante se poate face cererea privind efectuarea concediului pentru ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani?!

Multumesc.
Buna ziua!!!
CATRE ANGAJATOR, stiu ca trebuie facuta in scris o instiintare a starii de graviditate, o cerere de suspendare a contractului de munca si o cerere de reincadrare pe post (dupa terminarea concediului de ingrijire copil).
M-ar interesa sa stiu daca mai trebuie facut ceva catre firma, in afara de cele mentionate mai sus, incepand de cand gravida afla de sarcina pana la reluarea activitatii pe vechiul post!
De restul stiu: documente, indemnizatie si alte nebunii, dar pentru acestea NU catre firma trebuie sa ma adresez!
As dori sa stiu doar legat de locul de munca!!!

Multumesc.