avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1938 soluții astăzi
Forum Activitate xulescu2011

Activitate xulescu2011

Buna ziua,

Va solicit, daca se poate, o parere referitor la urmatoarea situatie:

Un SRL, cu datorii la anaf (formate din impozit pe venit/profit, TVA si majorari/penalitati - nu exista nici un fel de datorie legata de salariati, etc.). Societatea a fost declarata inactiva de catre ANAF acum aproape 1 an pentru nedepunerea situatiilor contabile la timp.

Suma pe care societatea ar trebui sa o aiba in conturi (conform documentelor contabile) este mai mare decat cuantumul datoriilor la ANAF. Asta pe hartie, in realitate... acea suma de bani... s-a cam cheltuit.

Cei de la ANAF m-au anuntat (telefonic) ca s-a hotarat intr-o sedinta de a lor sa se indrepte pentru recuperarea datoriei catre bunurile asociatilor. Acestea, nu acopera nici macar 10% din valoarea datoriei. Totodata, persoana care a sunat m-a sfatuit sa o bag in insolventa.

Acum... eu stiu ca daca societatea ar trebui sa aiba fondurile necesare pentru plata datoriilor (asa cum apare in acte), nu am cum sa o bag in insolventa.

Intrebarile mele ar fi:
1. atat eu, cat si asociatul meu suntem angajati... exista riscul unor popriri salariale?
2. avand in vedere situatia prezentata... pot sa cer insolventa societatii?
3. ce alte riscuri exista pentru asociati, repet, avand in vedere situatia prezentata?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Poprire cont bancar - salariu
Multumesc pentru raspuns, dar... puteti detalia, va rog?

Multumesc inca o data!
Buna ziua,

Am si eu o intrebare. Sunt asociat la un srl, care pentru nedepunerea situatiilor financiare la termenul prevazut a fost declarat inactiv de catre ANAF (acum aprox jumatate de an). Asta pe de o parte.

Pe de alta, srl-ul are datorii la bugetul de stat (tva, impozit pe profit/venit, majorari, penalitati) - absolut nimic legat de salarii. Exista popriri pe contul la banca al firmei.

In acest moment, m-am angajat la o alta firma si imi primesc salariul pe card. Exista cumva posibilitatea sa mi se puna poprire pe salariul pe care il incasez ca persoana fizica, avand in vedere cele mentionate mai sus?

Va multumesc.
Buna ziua,

Lucrez in imobiliare si mi s-a intamplat un lucru mai neplacut. Am intermediat o tranzactie de inchiriere a unui imobil. Contract de inchiriere, tot ce trebuie. Chiriasul s-a angajat sa efectueze plata prin transfer bancar, in timp ce proprietarul mi-a platit comisionul la semnarea contractului (inainte de a incasa banii de la chirias). Cum am primit acesti bani: inainte de semnarea contractului, am vorbit la telefon cu proprietarul care m-a intrebat cat ii iau. I-am spus 50% din valoarea chiriei pe o luna. La care imi spune: Va dau suma X (mai mica decat valoarea comisionului in mod normal) si nu am nevoie de acte, etc. Ramane intre noi. Am spus OK.
Problema consta in: chiriasul nu a platit prin transfer bancar suma pe care o avea de plata, iar proprietarul reziliaza contractul. Ma suna si ma obliga sa-i dau banii inapoi, altfel m-a amenintat ca merge la politie.
Treaba mea... era sa ii aduc un client si sa intocmesc un contract de inchiriere - lucru care s-a si intamplat, de altfel. Ce poate sa-mi faca daca nu ii dau banii? Nu este rea vointa, dar... nu-i mai am. Cel putin pe moment.

Scuze pentru povestea lunga, sper ca am fost destul de explicit. Multumesc!