avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1535 soluții astăzi
Forum Activitate Luminita71

Activitate Luminita71

Eu am avut aceeasi problema cu masina mea, inca de cand am luat-o. Precizez ca masina era noua. Cartea masinii e plina de inregistrari de la service, s-a schimbat o gramada, de la centrala electrica, la sistem injectie, mai ca e facuta din nou. I-am reclamat pe protectia consumatorului, invocand legea garantie, respectiv perioda de 10% din termen, dar de la ei am primit raspuns ca sa dau firma in judecata. Ca sa aveti idee cum era, statea masina in service o luam vineri iar sambata pica, luni eram la service cu ea, intr-un an am facut doar 8000 de km, defecte ce imi punea viata in pericol.In service mergeau cu ea si 800 de km. Mai mult au mers ei cu ea decat eu. Si nu poti face nimic, i-am reclamat si la politie,da cica e normal sa iasa cu ea in trafic. Am facut o depresie din cauza ei, aproape sa dau un diabet. Am mers la un avocat, care mi-a zis ca sunt slabe sanse sa ii dau in judecata ca sunt mana in mana cu cel ce face expertiza. De asemnea procesul dureaza cam 3 ani si o expertiza e cam 2000 Ron. Fara ea facuta in prima faza , nu ai nici macara sansa sa incepi. Din pacate traim in Romania, unde legea nu e respectata deloc. Am incercat si sa aduc cazul in mass media dar nu vor sa se bage nimeni, ca firma face publicitate prin ei, si au clauze. Nu mai vorbesc ca ii si suna si ii avertizeaza. As putea scrie un roman cu aceasta poveste crede-ma. Sper ca tu sa ai mai mult noroc.
I-am dat in judecata!
Buna ziua,
Am cumparat in luna aprilie 2011, un autoturism nou, care timp de un an a stat mai mult in service, cu defecte majore. Desi de fiecare data am sperat ca se rezolva ma vad nevoita sa o las mai nou la doar 700 de km parcursi de la ultima intrare, din nou la service. Acum masina are doar 8000 de km. M-ar interesa daca exista vreo baza legala care sa ma poata ajuta sa restitui aceasta masina, si un avocat specializat in astfel de litigii.Multumesc
Buna ziua, am urmatoarea problema: am achizitionat in aprilie un autoturism nou, dar pe parcursul a 7 luni am intrat cu ea in service de 4 ori. Ultima data in 28.11.2011, iar nici pana in prezent nu am primit autoturismul, ci doar promisiuni ca se rezolva. Defectul masinii este unul grav care pune in pericol siguranta, si masina a fost adusa la ei pe platforma de doua ori. Precizez ca de la ai am primit o masina ca sa pot merge in aceasta perioada. M-ar intersa ce pot face si care sunt pasii care sunt necesari pentru a refuza aceasta masina.
Multumiri anticipate pentru ajutor