avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Activitate dany2005

Activitate dany2005

Răspuns la discuția incadrare in invatamant
Nu se ia in considerarare . Doar la vechimea in munca. Pentru transele de invatamant trebuie sa fie vechime efectiva la catedra. Atentie la cei 10 ani nenintrerupti!
As dori un link cu un model de proces verbal de predare-primire patrimoniu in urma restructurarii.
Răspuns la discuția INCETARE CIM
"HG 500/2011 nu prevede nici o procedura aplicabila in astfel de situatii. La nivel de practica insa ambele parti ar trebui sa faca operari in Revisal. Angajatorul de la care se face transferul - cedentul - opereaza incetarea in baza art. 173 din Codul Munciirepublicat - articol referitor la transferul salariatilor - iar angajatorul sau sucursala la care sunt transferati salariatii - cesionarul - va deschide un nou CIM completand campul destinat datei de incepere a activitatii cu data la care are loc transferul. Transmiterea Revisal se va face de catre cesionar ca in cazul oricarui salariat nou, cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre noul angajat"

daca las aceleasi contract, intocmesc act aditional? decizie? in Revisal va aparea acelasi numar de contract si data pe ambele unitati ?
Răspuns la discuția INCETARE CIM
Dar in REVISAL l-am incetat cu " alt temei " si am scris motivul reorganizarii di decizia de la forul superior. Doar vor fi separate!alt CUI! si le-am rescris in alt revisal pentru cu CUI-ul nou!
Discuție INCETARE CIM
Va explic pe scurt dintr-o unitate cu personalitate juridica care avea o structura arondata de curand s-au facut doua unitati cu personalitate juridica, urmand ca toti angajatii pe perioada nedeterminata de la structura sa-i transfer la unitatea noua PJ.
cum procedez? cu ce art din Codul muncii le incetez contractele? am o informatie ca art. 65.alin 1...As dori un raspuns cat mai urgent!
Buna ziua,

am o nelamurire, daca mama nu lucreaza si sta cu copilasul acasa, tatal poate sa intre in CCC?
*este legal?
*daca da, am inteles din art. 15 din OUG 1 / 2011 si din normele de aplicare art . 25 alin b) ca poate intra in CCC tatal.
*in acest caz, daca cererea este depusa cu data de 13. 05.2012, cu aceeasi data se suspenda contractul de munca?
* Fiind un contract pe perioada determinata, mai exact pana la data de 18.06.2012 atunci contractul inceteaza de drept ... Decizia de suspendare CIM se intocmeste pentru perioada 13.05.2012-18.06.2012 ?
Am o nelamurire in ceea ce priveste concediu medical.
Poate un cadru didactic sa intre in concediu medical la 10 zile dupa 6 luni concediu platit pentru redactarea tezei de doctorat (art. 268, alin. (1) din L1/2011 Legea educatiei natonale) ?
Inaintea celor 6 luni a fost in concediu fara plata fiind la doctorat.
Răspuns la discuția revisal nou
BICOS a scris:

am inteles ca nu este obligatoriu de transmis datele la itm in varianta noua
o alta problema , du pa ce am instalat noua versiune ,la angajati , contracte imi apare ceva de genul : data la care se produce efecte:01.01.0001, ce inseamna asta , si chiar daca modific tot data asta imi apre


Am reinstalat versiunea noua ... si tot asa imi apare data 01.01.0001
CE e de facut?