avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 867 soluții astăzi
Forum Activitate albertnoemi

Activitate albertnoemi

Buna ziua! Conform legii asiguratul trebuie sa fie propritarul autoturismului.
Buna ziua,
In cazul in care decedatul si sotia lui nu aveau nici un venit (pensie, somaj sau angajat), iar fiul lui este somer si toate chitantele si facturile sunt emise pe numele fiului, putem beneficia de vreun ajutor din partea statului? Mai mentionez, ca ptr sotie acum sunt in derulare actele ptr pensia de boala.
Multumesc,
Răspuns la discuția schimbare job dupa maternitate
Buna ziua,
La momentul respectiv tot asa se procedeaza?
Multumesc!
Totusi revin cu o intrebare. Persoana respectiva a facut infarct miocardic acut, si a fost operat de urgenta. Si cf art 73 au dreptul si pers care au realizat cel putin jumatate din stagiul de cotizare necesar prevazut in tabelul nr. 3. (in tabel ce am gasit eu, peste 55 ani este necesar 25 ani de cotizare).
Multumesc.

Multumesc frumos de raspunsuri!
conform legislatiei in vigoare nu are dreptul, numai daca are 27 ani stagiu de cotizare? nu se fac exceptii in functie de gradul de incapacitate?
Poate cineva sa ma lamureasca intr-o problema mai ,,complicata"? Am o cunostiinta, are probleme cardiace si ar vrea sa se pensioneze pe caz de boala. A implinit 60 de ani, dar nu are cele 25 ani vechime in munca. De la cardiologie doctorul i-a zis, ca degeaba ii pregateste dosarul ptr comisie, ca oricum nu va putea pensiona, deoarece nu are vechime. Poate un cardiolog, sa-ti zica daca ai dreptul la pensie de boala sau nu?
Multumesc anticipat!