avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate aly_net

Activitate aly_net

Răspuns la discuția incredintarea unui minor la tata
1.din anacheta rezulta ca .... : cu ocazia verificarii in teren s-a retinut faptul ca ambii parinti asigura procesul de crestere si educare al minorilor, atat sub aspect material, participand la toate cheltuielile de crestere, educare si invatatura, cat si sub aspect moral si afecticv. parintii se preocupa in asigurarea conditiilor necesare pt o dezvoltare corespunzatoare a minorilor...din relatarile vecinilor familiei s-au retinut aspecte privind asigurarea de catre ambii parinti a procesului de educare si crestere al celor 2 minori, in toate actiunile a primat binele si interesul familiei in special al minorilor, chiar si tatal fiind vazut frecvent in compania minorilor, cat si participand efectiv la menajul casei, respectiv curatenia locuintei, prepararea hranei, totodata implicandu-se si in alte activitati gospodaresti........
2.pe langa acest fragment din ancheta mai am si cele 2 caracterizari emise de scoala resp gradinita minorilor din care rezulta clar ca tatal a fost implicat in permanenta la toate activitatile copiilor si a sprijinit scoala in diverse activitati extrascolare.....
din aceste hartii se deduce implicarea mea ca tata..
3.casa a, cumparat=o impreuna
4. venitul meu este de 1500 ron, al ei 1000
5.copilul(fata) de 10 ani va spune ca vrea cu mami,
degeaba am cateceva la primele 4 puncte ca cel mai important este pct-ul 5
cu divortul nu am fost de acord insa, sa evit balciul de la judecatorie, am facut cerea reconvntionala prin care ceream desfacerea casatoriei fara motiv, si incredintarea minorilor...numai ca in sedinta am fost ametit de domiciliul minorilor si am spus la mama....aici am gresit eu f tare, toate bune si frumoase......balciul pe care eu incercam sa-l evit a continuat acasa...desi ne-au dat 10 saptamani pana la urmatorul termen..... 10 saptamani in care s-au schmbat f multe.....sotia a continuat jocul murdar stabilit de comun acord cu avocatul si mama ei.... au tot incercat sa ma provoace in diverse scene de scandal.... nu le-au iesit....copii pana la urama nu au fost feriti , din contra au luat parte la orice discutie avuta de sotie si soacra, au fost transformati peste noapte....singurul care este cerebral(desi nu imi vine sa cred) este cel mic, cel de 5 ani. el este sing care cantareste si vine la mine fara sa fie conditionat.....in rest nu pot avea o discutie cu sotia decat prin avocati........







Răspuns la discuția incredintarea unui minor la tata
ce pot face sa cer acum domiciliul minorilor la mine?....ce am de pierdut?.... amandoi locuim in aceeasi casa...... la prima infatisare am f de acord ca minorii sa aiba domiciliul la ea.. ce mai pot face acum... ma pot lega de amenitarile ei....nu stiu....ce m-ar putea ajuta ?
Răspuns la discuția incredintarea unui minor la tata
in ce conditii pot cere judecatorului sa ma asculte ... la primul termen m-a lasat sa vorbesc.. eu nu stiam ca nu am voie si m-am luat tare cu avocatul sotiei si am inceput sa-i explic judecatoarei ce vreau.... intentionez sa-i spun acum ca nu am familie de lasat, ca timp de 14 ani m-am implicat foarte mult in cresterea copiilor si ajutorul sotiei...... as vrea sa stiu unde am gresit, calcand spaland, gatind, crescand copii, vreau doar judecatorul sa imi spuna ce nu am facut bine, si in plus, sotia are un cancer la san, dupa parerea mea nu cred ca este momentul unui divort ca asa vrea mama ei, iar cresterea a 2 copii nu este usoara, stiu ce inseamna... pur si simplu nu stiu ce sa mai fac sa salvez aceasta casnicie..... de 3 luni sotia nu vorbeste cu mine, de teama sa nu o conving ca hotararea pe care a luat-o este gresita... vorbim doar prin avocati... este de nerecunoscut..... o privire in gol in permanenta vad la ea..... pur si simplu nu inteleg ceea ce se intampla..... vreau sa conving judecatorul ca nu renunt la aceasta casnicie doar de dragul soacrei
Răspuns la discuția incredintarea unui minor la tata
din anacheta rezulta ca .... : cu ocazia verificarii in teren s-a retinut faptul ca ambii parinti asigura procesul de crestere si educare al minorilor, atat sub aspect material, participand la toate cheltuielile de crestere, educare si invatatura, cat si sub aspect moral si afecticv. parintii se preocupa in asigurarea conditiilor necesare pt o dezvoltare corespunzatoare a minorilor...din relatarile vecinilor familiei s-au retinut aspecte privind asigurarea de catre ambii parinti a procesului de educare si crestere al celor 2 minori, in toate actiunile a primat binele si interesul familiei in special al minorilor, chiar si tatal fiind vazut frecvent in compania minorilor, cat si participand efectiv la menajul casei, respectiv curatenia locuintei, prepararea hranei, totodata implicandu-se si in alte activitati gospodaresti........
pe langa acest fragment din ancheta mai am si cele 2 caracterizari emise de scoala resp gradinita minorilor din care rezulta clar ca tatal a fost implicat in permanenta la toate activitatile copiilor si a sprijinit scoala in diverse activitati extrascolare.....
din aceste hartii se deduce implicarea mea ca tata.. nu stiu in ce masura pot obtine domiciliul unuia din minori la mine... atata timp cat la primul termen am spus ca sunt deacord ca minorii sa aiba domiciliul la mama.... mama care dupa primul termen a inceput cu amenintarile de genul nu-i mai vezi decat cand voi dori eu.... imi este graoza de atitudinea ei... de razbunarea ei prin prisma copiilor... repet... crescuti de mine de cand aveau 2 zile ..... nici acum nu ma pot impaca cu ideea ca vor fi luati de langa mine..... o urasc pe aceasta sotie, pt simplu fapt... mi-a furat viitorul, pur si simplu mi-a furat visul de a avea o familie ... ce credeam ca in cei 14 ani era un exepmplu pt toti cei din jurul nostru..... imi odreesc cu orice pret aceasta familie.... insa daca ea nu intelege..... macar pe cel mic sa il am langa mine... poate nu va vine sa credeti insa de cand ne-am despartit in fapt.. ea s-a mutat in dormitorul minorilor...incercand sa-i atraga langa ea... pe fata-cea de 10 ani... a reusit sa o aibe aliat in prostiile pe care i le baga in cap... in schimb baiatul, care are 5 ani.. de 3 luni vine si doarme langa mine seara de seara.... in fiecare zi ma asteapta la usa si nu se deslipeste de mine pana nu adoarme... cum pot sa-i explic acestui copil ca va trebui sa plec din casa..... ? habar nu am..... defapt ea nu are habar de cat rau le face acestor copii.... nu va spun cum se inchide in dormitor cd ajung acasa..... sau sa mearga pe furis in bucatarie sa ia de mancare si sa fuga cu copii dupa ea in dormitor..... sincer am stat 14 ani langa aceasta femeie.. niciodata nu mi-am imaginat ca poate fi asa..... si cd ma gandesc ca tot ce se intampla acum a plecat de la o cearta cu soacra--mama ei.... atitudinea ei de acum ma face sa cred ca nu m-a iubit niciodata aceasta femeie.... a profitat de bunatatea unui barbat care vine acasa, aduce bani, spala, calca, gateste, ii creste copii, iar acum cand sunt deja mairi..considera ca se va descurca cu ajutorul parintilor.... urasc cand parintii isi baga coada in casniciile copiilor..... tindsa cred ca in acest moment divortez de soacra nu de sotie....niciuna nu realizeaza ce rau se produce asupra acestor minori..... va rog.. caut o solutie in care sa pot beneficia de domiciliul la cel mic... fata fiind audiata clar va spune ca la mama va vrea.
Răspuns la discuția incredintarea unui minor la tata
eu cand am vazut ca muta tace am inceput sa vorbesc... judele m-aa scultat, insa avocata sotiei a inceput sa urle ... de ce ma lasa sa vorbesc... i-am spus ca este familia mea si am tot dreptul sa spun ce am de spus... am discutat cu judecatorul circa 15 min.. toti au ramas masca..... since habar nu aveam ca eu trebuia sa tac.... ulterior am aflat ca procedura era sa tac... de datat asta voi cere ambii monori la mine, chiar dc cel mare va spune ca vrea la mami, macar unul din eu il vreau spre crestere ...imi vine sa urlu am crescut acesti copii de cand nici buricul nu le cazuse.... iar acum ma trezesc ca nu am parte de ei nici macar sa le spun noapte buna.......
Răspuns la discuția incredintarea unui minor la tata
am un avocat, insa din lipsa de fonduri, recunosc ca m-a luat prin surprindere decizia sotiei si a soacrei, acest avocat a fost platit si trimis in aj meu de catre un grup de prieteni, este o fata tanara insa nu reusim sa comunicam asa cum imi doresc, inteleg k este ocupata insa de 3 saptmani nu raspunde la tel ....iar acum sunt speriat ca in 3 sapatamani are loc ultima infatisare si vreu sa incerc sa obtin domiciliul la unul din minori la mine
Răspuns la discuția Schimbare act identitate
singurul lucru pe care trebuia sa-l faceti era sa depuneti documentele la evidenta a persoanei, ceea ce au constat acolo, sunt greseli facute la actualizarea vizei de resedinta, trebuie sa asteptati astfel incat cei de acolo sa va stearga din baza lor de date si apoi cei la care ati depus documentele sa va culeaga la adresa corecta, de regula aceste erori se pot corecta numai de catre cei de la administrarea bazelor de date... nu este imposibil, insa comandanta de la evidenta la acre ati depus actele , este legata de maini ... pana nu va sterg ceilalti din baza lor. ea nu poate face nimic...asa ca nu doar de e adepinde aceasta situatie.
puteti face o procura prin ambasada la o terta persoana, pentru a depune documentatia la serv de evidenta-stare civila unde aveti domiciliul in romania in vederea rectificarii actului de nastere- transcris..
de retinut ca in procura sa fie mentionat si faptul ca poate ridica noul certificat acea persoana... dupa noua legislatie nu poate dura mai mult de 30 de zile
singurul lucru pe care il puteti face, va trebui sa mergeti la serviciul de evidenta de pe raza dvs si sa faceti o petitie pe care o depuneti la secretariat si prin care cereti ca persoana sa fie pusa in legalitate conform OG 97, va trebui sa stiti adresa exacta unde locuieste fara forme legale, in acest caz serviciul de evidenta are obligatia sa ii puna in vedere schimbarea actului de identitate.
sotia a solicitat divortul, din dorinta de a nu merge prin tribunal si a spune lucruri ce mai tarziu ne-ar putea aduce regrete, si de a proteja copii fata de certurile din casa, ca sot,am facut cerere reconventionala prin care ceream divortul de comun acord si incredintarea minorilor la mine.
in fata instantei situatia s-a schimbat... dupa noul cod nu pot obtine decat custodie comuna... ok am inteles si asta... desi locuim impreuna la aceeasi adresa am fost intrebat unde vor avea minorii adresa.... am spus .... la mama(minorii au 10 resp 5 ani) a urmat o ancheta din partea autoritatii tutelare... s-a constatat ca ambii minori sunt crescuti bine de ambii parinti, din discutiile purtate cu vecinii a rezultat faptul ca , desi nu pare normal, tatal se ocupa de cresterea minorilor, de gatitul in casa, menaj, si alte treburi gospodaresti...... dupa primul termen sotia vazand ca obtine atat divortul cat si copii ... si-a schimbat atitudinea fata de mine... au inceput amenintarile ca nu-i mai vad pe acesti copii decat cand va vrea ea, a inceput sa se izoleze cu minorii intr-un dormitor, spunandu-le ca tata e .....nenea cel rau..copii au fost f usor de convins...... acum urmeaza termenul in care se decide ceea ce s-a stabilit la ultima infatisare... adica custodie comuna, domiciliul minorilor la mama...... si in plus cel de 10 ani va fi audiat pt ca asa prevede legea... si va fi intrebat cu cine vrea sa stea.....dupa comportamentul din ultima vreme al sotiei ma sperie gandul de tatic doar 4 zile pe luna, in conditiile in care eu am crescut acesti minori de cand nu aveau buricul cazut.... intrebarea este... ca mai pot face acum pana la urmatorul termen astfel incat sa obtin domiciliul unuia din minori la mine, imi doresc acesti copii cu orice pret, insa daca nu se poate amandoi... ce sanse am sa am parte macar de cel mic de 5 ani, stiu ca cel mare va spune ca vrea cu bunica si mama...ins anu stiu ce sanse am sa obtin domiciliul celui mic la mine.