avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Activitate oskark

Activitate oskark

Va salut.
Stam pe o strada privata unde sunt 2 case..4 duplexuri. Unul din vecini si-a "spart podul" si a facut camera. Aici ma refer la faptul ca a taiat din acoperis si a iesit in exterior cu o inaltare de aproximativ 1.5 m x 1.5m. Pe deasupra a mai adaugat si o ditamai "schela" peste care o foloseste pe post de antena radio amator. Toate cele 4 duplexuri stau pe aprox 10..12 ari si avem drum comun deci suprafata terenuli fiecaruia este cam de 250m + cita parte drum.Stiam ca autorizatiile se dau la cel putin 300m. Asa este?
Intreb doar pt ca, fiind prima casa a inceput sa fac cam ce vrea el si sa ne afecteze pe toti. Se poate face ceva? Multumesc
Răspuns la discuția Neplata servicii camion
Multumesc de raspuns. Asa am sa fac pe viitor, un contract.
Ok, am inteles..dar camionul il pot lua nu? Acesta imi apartine mie si neavand nici contract nu as avea de ce sa ii pasuiesc sau instiintez.
Va multumesc

- editare citat mesaj anterior -
Buna ziua
Detin un camion pe care l-am "inchiriat" unei firme. Este numai capul tractor ei folosindu-l sa traga remorcile. Ne-am inteles la plata la 33 zile de la finalul lunii. Initial au avut probleme si m-au rugat sa astept 2..3 luni (persoanele sunt cunoscute deci nu banuiam ideea de teapa).
Au trecut 6 luni si inca nu am vazut nici un ban. Nu am contract dar am dovada profit+ cheltuieli+ salar sofer etc trimis de ei pe mail.
Ce pot face sa imi recuperez banii? Capul tractor..il pot lua oricand ca doar sunt proprietarul...dar cum pot recupera banii? Daca iau si remorca lor ce e cuplata? O pot folosi ca schimb..sau se cheama furt?
Va rog sa ma sfatuiti cu ce cale as avea? Ce posibilitati am in a recupera banii?

Va multumesc

Răspuns la discuția Asociat unic al unui SRL -dator
Buna ziua

Imprumutul s-a dat cu acte la notar fara garantii imobiliare. Persoana respectiva mai avea ceva le numele ei, o proprietate dar care nu poate indeatula pe toti..banca plus pe mine. In instanta s-a castigat deja Executarea silita. Singura problema e ca nu am ce sa execut atata timp cat persoana a trecut celelalte bunuri in patrimoniul firmei si acuma se ascunde dupa aceasta cortina.
Nu exista cale amiabila cu aceasta persoana.
Răspuns la discuția Asociat unic al unui SRL -dator
Suma imprumutata a fost unei persoane fizice. Aceasta persoana nu are alte bunuri urmaribile decat faptul ca este asociat unuic al unui SRL.
Suma imprumutata nu a fost data cu garantii.
SRL are in patrimoniu bunuri cu mult mai valorice datoria. Datoria SE merita recuperata vb de o suma totusi maricica.

Nu se poate stinge>? Adica asta trebuie sa fac si eu practic..sa deschid un srl..sa le arat nu stiu ce valori..apoi merg si prostesc pe altii sa imi faca imprumut fara garantii eu ascunzandu-ma in spatele SRL-ului in completa liniste ca nu ma poate atinge nimeni?
Da..intr-adevar, am gresit ca am dat dar motivatia e lunga si nu isi are rostul aici...
Dar..chiar asa usor sa fie aceasta practica?
Răspuns la discuția Asociat unic al unui SRL -dator
Eeee..daca era firma cred ca era mai usor dar am dat la persoana fizica care nu detine decat un SRL
Răspuns la discuția Asociat unic al unui SRL -dator
Dle Peruschi, nu sunteti primul care zice asta dar vreau sa stiu si eu..cate termene trebuie sa treaca pana reuseste acel expert sa faca aceasta expertiza daca acel asociat nu are nici o binevointa sa ajute la aceasta evaluare? Ex: nu semneaza nici o citatie; nu da nici un act; nu vine la infatisare..etc Cum se face aceasta expertiza? Este acest proces asa de greoi? Chiar li se acorda atatea usite acestor oameni care se ascund in spatele unui srl? Ce s-ar putea face sa il pot ingradi cumva sa imi recuperez creanta?

Va multumesc

Mentionez din nou ca am un executor si am castigat deja in instanta Executarea silita dar totul stagneaza si executorul imi tot spune ca primeste promisiuni...marea cu sarea ..dar eu tot nu vad nici un ban... ce sa fac?
Răspuns la discuția Asociat unic al unui SRL -dator
Sa stiti Stimate Domnule Georgescu ca chiar asa am sa fac. El a pus popriri pe societate..le poate ridica in cazul acesta? Cum se procedeaza daca iau alt executor? Preia cazul? Face separat? Stiti cumva?
Daca iau toate partile sociale..ce se intampla? Detin firma adica si bunurile sau am doar drept sa scot la vanzare sa acopar creanta?


Va multumesc
Răspuns la discuția Asociat unic al unui SRL -dator
Da, asta stiu , dar cine hotaraste cate parti sociale imi sunt atribuite? Stiu ca nu primesc bunurile ci ca ele sunt scoase la licitatie etc.. eu efectiv vreau sa imi recuperez creanta si nu gasesc nici o cale. Avocatii imi zic ca tine de executor iar executorul spune ca trebuie expertiza sa se vada cate parti sociale mi-ar reveni ca nah..si pe dincolo..dar expertiza e ff greoaie si costa f mult si ca este un proces greoi care dureaza f mult/... Numai puncte de suspensie exact cum scriu eu acuma...nimic concret :(
Pana la urma ..le dau dreptate celor ce lasa deoparte legea si isi fac ei propria dreptate. Cu parere de rau..dar in tara asta de nu iti faci tu..nu iti face nimeni. Daca nici cu acte la notar si toate cele nu pot recupera creantele..ce dreptate sa mai ceara cei ceau fost jefuiti, loviti..etc?!?
Răspuns la discuția Asociat unic al unui SRL -dator
Da, persoana respectiva este smechera si nu prea se trec banii prin contabilitate...cam totul se face pe sub mana...:( Dar firma are bunuri ce depasesc cu mult valoarea datorata. Deci as vrea sa fac cumva sa pot scoate acele bunuri la vanzare pentru a putea recupera creanta.dar nu stiu daca se poate . Am vazut ca sunt procese ce arata ca se poate..dar cum se face? Daca firma are capital minim de 1000 ron sa zicem dar bunurile ei valoreaza 500000ron cum se dau acele parti sociale? In ce baza? Exista vreo expertiza ce se poate face? Cine hotaraste cate parti sociale iau? Ca banuiesc ca odata ce detin parti sociale pot scoate la vanzare, dar logic e sa imi dea cat se merita de banii datorati nu sa se poata lua in acest fel si pielea de pe om( nu ca n-ar merita).

Va multumesc