Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Neplata servicii camion
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Neplata servicii camion

Buna ziua
Detin un camion pe care l-am "inchiriat" unei firme. Este numai capul tractor ei folosindu-l sa traga remorcile. Ne-am inteles la plata la 33 zile de la finalul lunii. Initial au avut probleme si m-au rugat sa astept 2..3 luni (persoanele sunt cunoscute deci nu banuiam ideea de teapa).
Au trecut 6 luni si inca nu am vazut nici un ban. Nu am contract dar am dovada profit+ cheltuieli+ salar sofer etc trimis de ei pe mail.
Ce pot face sa imi recuperez banii? Capul tractor..il pot lua oricand ca doar sunt proprietarul...dar cum pot recupera banii? Daca iau si remorca lor ce e cuplata? O pot folosi ca schimb..sau se cheama furt?
Va rog sa ma sfatuiti cu ce cale as avea? Ce posibilitati am in a recupera banii?

Va multumesc

~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc de raspuns. Asa am sa fac pe viitor, un contract.
Ok, am inteles..dar camionul il pot lua nu? Acesta imi apartine mie si neavand nici contract nu as avea de ce sa ii pasuiesc sau instiintez.
Va multumesc

- editare citat mesaj anterior -
Admin, administrator