avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Activitate Blu37

Activitate Blu37

Sau ati primit scrisori in lant si ati trimis mai departe. Aceste mesaje nu fac altceva decat sa stranga adresa valide de email si sa va umple apoi inboxul de reclame nesolicitate sau de astfel de mesaje...
eumarian a scris:

Descarcarea nu este infractiune, raspandirea este. Spre deosebire de aceste servicii de tip rapidshare, descarcarea din retele tip DirectConnect sau Torrent presupune raspandirea in reciprocitate de fisiere, deci nu sunt recomandate.


Ati dori sa dati detalii? Deci sa inteleg ca torrentele nu sunt recomandate, dar rapid share da? Si la urma urmei, nu este un soi de complicitate intre toti cei 3: cel care pune spatiul al dispozitie, cel care face upload si cel care face download? Totusi sunt o gramada de site-uri de tip warez pe net, si nimeni nu le interzice. Deci pe undeva, in mod tacit, se accepta lucrul asta. Ma indoiesc ca pe respectivele site-uri toate filmele, cartile si programele sunt cumparate cu licenta pe bani multi si apoi daruite gratuit din altruism restului lumii B-)
Răspuns la discuția Acuzatie de fals pe internet
Va multumesc. Intr-adevar, asa m-am gandit si eu prima data, dar persoana a facut un fel de link intre postare si contul meu de Facebook, si asta intr-adevar imi poate aduce prejudicii in viata socio-profesionala.

Eu am salvat postarea dansei si comentariile respective insultatoare, pline de acuze si calomnioase, ca si pagina cu IP-ul dansei si accesarile pe blogul meu de pe un urmaritor de trafic, ca pagini web complete, sa le am, la nevoie.
IP-urile sunt publice, exista in fiecare mesaj trimis prin email. Deschideti un email de-al fetei si cautati mentiunea "show original message" daca adresa dv. este pe gmail sau "full header" daca este pe yahoo. si acolo, printre alte date tehnice, veti gasi IP-ul de unde a fost trimis mesajul.
Răspuns la discuția Acuzatie de fals pe internet
Mie imi este clar ca nu are dovezi impotriva mea - nu poate sa aiba, eu nu am trimis nici un email impotriva nimanui si nici in numele nimanui - dar nici nu stie cine a facut acest lucru. Dansa doar presupune ca eu as fi fost autoarea faptelor incriminate de violare de mesagerie electronica, etc.

Deci practic sa inteleg ca ma poate acuza de o infractiune in public, fara nici o dovada, si eu nu am instrumente de a o obliga sa dovedeasca adevarul afirmatiilor ei?
Buna ziua tuturor si La multi ani celor care-si serbeaza onomastica astazi.

As vrea sa stiu daca se poate face ceva vizavi de o persoana care, fara nici un fel de probe, ma acuza de fals si uz de fals pe internet - printr-o postare pe blogul personal - ca i-as fi spart parola unui email si ca as fi trimis un email cu niste carti in format electronic in numele ei, semnand cu numele ei.

In ce lege gasesc detalii referitoare la acest lucru - denigrare sau calomnie?

Va multumesc pentru raspunsuri.
eu m-as intreba de ce nu e nici unul prins. ca de cand tot primesc asemenea mesaje s-au cam facut niste ani.
Daca activitatea mea se desfasoara online, deci la distanta, iar persoana fizica nu-mi da banii in numerar, ci ii depune in contul firmei, mai am nevoie de casa de marcat prin care sa emit bon fiscal si sa i-l trimit scanat pe email?

Intreb pt ca de la garda financiara mi-au spus ca daca prestez servicii catre persoane fizice am nevoie de casa de marcat - eu pana atunci am taiat factura cu cnp-ul beneficiarului si chitanta pe care le-am trimis prin posta sau email.
Am si eu nevoie de o lamurire. Imi adaug niste activitati secundare si nu imi desfasor activitatea in sediul social, ci online sau prin corespondenta si la sediul beneficiarului persoana juridica (e vb. despre cursuri de lb. straine), dar am si dreptul sa inchiriez o sala de clasa intr-o scoala, de exemplu. In acest caz mi se mai cer autorizari pe spatiu? Daca nu, acest lucru - ca imi desfasor activitatea cum am zis mai inainte - trebuie specificat in actul aditional (decizia asociatului unic de actualizare a actului constitutiv) ?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Am o mare Problema
Am fost la ITM, multumesc frumos de raspuns. Din fericire aici nu este nevoie de alte certificate in afara de diploma de bac.

Nu stiam ca aceste detalii tin de ITM-ul local :(