avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1846 soluții astăzi
Forum Activitate debora

Activitate debora

Buna ziua. Prietenul meu este din Turcia si as doresc sa stiu care sunt actele necesare pentru casatorie la starea civila in Romania pentru un cetatean turc. Multumesc
buna ziua. sunt insarcinata in 2 luni , tocmai am terminat facultatea pe 27 iunie 2012 si as vrea sa stiu daca as putea beneficia de indemnizatia de crestere a copilului. multumesc
buna ziua. as avea nevoie de niste sfaturi....as vrea sa stiu ce drepturi am. traiesc cu un barbat din turcia de 2 ani jumate , musulman, eu sunt crestin ortodox si sunt insarcinata in 3 luni. el inca nu stie.... si imi este frica de viitor. nu cunosc foarte bine religia si nici nu vreau sa trec in religia lui. tin sa specific ca el locuieste de 4 ani in romania,venit cu afaceri.
Multumesc tuturor celor care imi raspund pe acest forum . Nu o sa ma cunun niciodata intr-o moschee , am intrebat doar sa stiu cum stau lucrurile in caz ca o sa imi propuna asa ceva .. Si dupa cele aflate nu o sa merg niciodata in Turcia :)) nici eu si nici copii mei daca o sa fie sa ma casatoresc cumva cu el . Va multumesc inca odata .
multumesc foarte mult pentru sfaturi am inteles ca biserica nu accepta cununia religioasa cu un musulman ,in schimb te poti cununa religios in moschee..daca fac acest lucru inseamna ca adopt religia lui ? Ma pot cununa religios in moschee fara sa ma afecteze,deci eu sa raman tot crestin ortodox?
Va mutumesc foarte mult pentru raspunsurile date , dar eu nu intentionez sa trec in religia lui , nu accept decat o cununie civila in Romania . Deci , daca sunt casatorita civil in Romania si urmeaza sa am un copil in cazul unui divort el imi poate lua copilul ? Copii mei vreau sa ii botez crestini desi nu stiu daca el ar fi de acord . Si inca ceva , doresc sa stiu daca casatoria civila din Romania este recunoscuta in Turcia
Buna ziua . Ma numesc Debora si as vrea sa imi dati cateva sfaturi daca se poate . Am un prieten turc de religie musulmana de 2 ani de zile ,eu fiind crestin ortodox . Ceea ce doresc sa aflu este ce ar implica aceasta casatorie si ce religie ar avea copii rezultati daca eu nu mi-as schimba religia . Mentionez ca vreau sa ma casatoresc in Romania , dar totodata imi este putin teama de urmarile acestei casatorii. El nu este casatorit dar tot timpul imi vorbeste despre acest lucru .