avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 890 soluții astăzi
Forum Activitate ionelutzapop

Activitate ionelutzapop

Va multumesc din suflet pt promptitudinea dvs de a ne lamuri,la cate inselaciuni se fac in ziua de azi.....aveam unele indoieli,mai ales ca domnul lucreaza in domeniu.Va multumesc inca odata.O seara buna.
Sunt pe punctul de a achizitiona un apartament prin banca cu avans de 15%,dar nu am acel avans si ne-am inteles cu proprietarul in legatura cu aceasta problema,doar ca el spune sa facem o hartie cum ca el ne imprumuta aceasta suma si inca o hartie ca noi ii dam acel avans(omul fiind avocat,iar eu nu ma pricep la hartogarii si mi-e frica sa nu faca tertipuri),deci pentru ce are nevoie sa facem si hartia aia cu imprumutul spre noi?Ce se poate intampla,sau este doar o masura de precautie din partea lui? Va multumesc anticipat si astept raspunsurile dvs pt ca maine semnez actele.O seara buna tuturor.
Nemultumiri,toata lumea are in ziua de azi,doar ca nesimtirea creste pe zi ce trece in tara asta.Mama mea a cazut luni la ora 15 si si-a fracturat incheietura plus 2 degete,a ajuns in urgenta cu salvarea,unde i s-a spus ca nu este medic ortoped in urgenta si i-au pus mana in gips 2 asistente.La ora 21,luni,s-a reintors in urgenta deoarece gipsul nu era pus bine,se misca iar mana se umfla groaznic,ca sa nu mai zic de dureri.Alte 2 persoane care au intrat in schimbul de noapte s-au ocupat de ea,i-au pus alt gips si i-au dat calmante,apoi au programat-o abia azi(dupa 2 zile) la ortoped sa i se faca radiografie si sa verifice medicul dk este pusa mana la loc.Azi de dimineata a mers la cabinetul acestuia unde a intrebat-o ce probleme are,mama detailandu-i ce patise si ca o doare extraordinar de tare,doar ca medicul isi vedea de-ale lui nici macar nu s-a ridicat dp scaun s-o consulte sau s-o trimita la raze,iar mama l-a intrebat de ce nu o consulta,acesta spunand:Doamna ati uitat in ce vremuri traim?Ati adus?Iar mama printre lacrimi de durere a scos plicul iar medicul s-a ocupat de ea.Tin sa precizez ca ei 2 se cunosteau pt ca mama a lucrat ca si infirmiera in acest spital 27 ani,pensionandu-se pe caz de boala(hepatita c).Pana cand o sa mai trebuiasca sa induram aceste umilinte si nesimtiri din partea celora care se presupune ca ar trebui sa ne salveze viata?ce se poate face?#-o
Nu doar vand ci le si pregatesc pentru coacere si le coc(condimentez pui,pulpe si altele si le bag in cuptorul de rotiserie,mai avem si plita pe care facem gratare,carnati si mici,friptioza pentru cartofi prajiti,iar patiseria trebuie scoasa la decongelat pe tavi apoi o bagam la copt)dupa toate acestea,abia le vindem,deci noi le si facem,iar in legatura cu faptul ca noi am fost de acord...nu ne-a intrebat nimeni si nu am semnat pentru asa ceva,nu prevede in contract sa facem acestea,doar ni s-au adus cuptoarele si marfa si ni s-a tinut o sedinta pentru a ne arata cum sa procedam,ce avem de facut.
V-as ruga sa-mi raspundeti la o intrebare care ma macina de ceva timp pe mine si pe colegele mele de raion,deoarece de cand ni s-au introdus aceste 2 sarcini in plus(pentru acelasi salar,tin sa mentionez :rotiserie si patiserie)munca noastra a devenit un calvar,iar certurile cu clientii care asteapta sa fie serviti la vitrina de mezeluri ne-au mancat nervii,pentru ca nu mai avem timp si de ei din cauza acestor 2 responsabilitati.Problema este ca nu mai vor sa angajeze personal si nici sa ne mareasca salariul si nu mai facem fata.Intrebarea mea este daca am avea voie sa facem aceste 2 lucruri fara vreo calificare,sau ce putem face sa mai aduca personal?Astept raspunsurile voastre sau ideile si va multumesc anticipat.
Nu mi se pare in regula calculul salariului meu deoarece difera de la o luna la alta,avand acelasi nr de ore suplimentare si mi se par cam mari retinerile lunare.Am sa va dau ex prin fluturasul de luna trecuta:
Salariu baza:935
Salariu matrice 176 935
Ore suplimentare 75 14 130
Spor SD 46 5
Venit brut 1040
CAS 112
CASS 59
Venit net 894
deducere pers 220
SC impozit 872
Impozit 140
tichete masa 198
Salariu net 761
Rest plata 754
In concluzie,eu tot nu inteleg cum iau acelasi salar si cu ore supl si fara?si de ce sunt asa mari retineri la un salar nu tocmai mare? astept rasp voastre,multumesc