avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1026 soluții astăzi
Forum Activitate emariamaria

Activitate emariamaria

Răspuns la discuția dezbatere mostenire teren
Cei care vor sa vinda, nu au bani,nici... pentru acte.Vor sa le dau un avans, sa poata demara,iar vinzarea sa se finalizeze dupa citeva luni cind fica minora implineste 18 ani.Ce ma sfatuiti?-Ce tip de act notariat pot demara ca sa fie legal si in interesul amandorura.Multumesc!
Răspuns la discuția caz mostenire teren
multumesc!
Răspuns la discuția caz mostenire teren
Ei imi cer bani avans (aprox jumatate din suma) pentru dezbaterea mostenirii si alte nevoi,ptr. ca nu au,si spun, ca la implinirea virstei de 18 ani ai nepoatei imi vor vinde terenu.Ce sa fac? ce garantie am pina atunci?
Cu batrina, proprietara, care cred ca ar detine jumatate din teren, pot face prin notariat un act de vinzare cumparare pe jumatatea ei care sa echivaleze cu avansul, iar restul sa-l astept atunci cind nepoata implineste 18 ani?
buna seara!
vreu sa cumpar un teren si ma confrunt cu urmatoarea situatie:
m-i se spune de un membru al familiei -mostenitor,de la care care vreau sa cumpar (si care vrea sa vinda) un teren ca nu-l pot vinde deoarece unul din mostenitori nu are 18 ani impliniti:
cazul este astfel:
sot si sotie proprietari teren
sotul decedat
cei doi au avut 2 copii, din care unul a decedat.
in urma fiului decedat au ramas sotia,un fiu major si o fica minora
doamna, propietara terenului,spune ca nu poate face dezbaterea de mostenire si implicit vinzarea, ca nepoata sa de nu este majora.
eu am pus intrebarea intrucit ma gindeam, ca fiind minora, fata este sub tutela maica-sii, si ea-mama poate semna dezbaterea de mostenire (in locul ficei)
cred ca-m fost explicit
multumesc!
Caz:sot si sotie proprietari teren ;sotul decedat;vaduva ramane cu 2 copii; din care 1 decedat-la rindul sau cu 2 copii;1-major,1 minor.Doamna, vaduva ,vrea sa vinda terenul.Deacord sunt fiul in viata, nora fiului decedat, copilul major care-si mosteneste tatal .
Intrebare?_Nora poate semna in locul ficei minore dezbaterea de mostenire si inplicit vinzarea terenului?
multumesc!
buna ziua!
sint PFA-cod CAEN-8559 ( alte forme de invatamant)
ma pot autoriza ca furnizor de formare profesionala cf. ord.129/2000,art.18" furnizorii de formare prof. pot organiza programe...,numai daca au prevazut in statut, sau dupa caz in autorizatia pentru desfasurarea unor activitati independente ,activitati de formare profesionala si sunt autorizati in conditiile legii "?
cei care se ocupa in cadrul CNFPA,spun ca n-au autorizat decit persoane juridice,
credeti ca e justificat raspunsul lor?
va multumesc!