avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate miha_pr

Activitate miha_pr

dar inainte de februarie ati mai lucrat undeva?
Corect, dar art 10 din legea 241 spune ca daca pana la primul termen se achita toata suma, se aplica o amenda administrativa. Ce ma surprinde pe mine este ca totusi aceasta amenda administrativa (NU PENALA) va fi inscrisa in cazier si imi interzice dreptul de a mai fi fondator, administrator sau director a vreunei societati.
Credeti ca inafara de a achita toata suma, am alta sansa de a-mi prezenta buna intentie de a plati aceste sume si sa obtin inchiderea dosarului prin neinceperea urmaririi penale?
Un subiect mai delicat pentru ca legea 241 nu da prea multe detalii.
Administratorul unei societati este chemat la politia economica ca urmare a unei sesizari facute de AMFP pentru retinerea la sursa. Dosarul se incheie cu neinceperea urmaririi penale fiind achitata o parte din datoria catre bugetul de stat.
La nici 2 luni, administratorul este chemat din nou la politie unde i se pune in vedere faptul ca dosarul penal este inevitabil daca restantele nu sunt achitate integral.
Art 10 din legea 241/2005 spune totusi ca daca pana la primul termen al procesului se achita debitul, se acorda decat o amenda administrativa daca suma este mai mica de 50.000 euro si daca invinuitul nu a mai fost acuzat de una din infractiunile prevazute de legea 241.
INTREBARE: Daca la sesizarea anterioara dosarul a fost inchis cu neinceperea urmaririi penale, se poate spune ca administratorul a savarsit infractiunea?
Inspectorul spune ca daca suma nu este achitata integral, va fi nevoit sa faca referire la dosarul anterior si asta inseamna infractiune continuata ce nu poate insemna decat patarea cazierului.
Daca suma va fi din nou achitata partial??
Buna ziua!!
Stiu ca subiectul a mai fost discutat, insa opiniile sunt foarte impartite...asa ca revin cu intrebarea:
Daca o persoana este asociat si administrator al unei societati comerciale, are un contract de munca la o alta societate care se incheie din motive ce nu tin de persoana salariatului, exista posibilitatea ca acesta sa beneficieze de somaj??
As vrea sa mentionez ca firma pe care o detine a avut ACTIVITATEA SUSPENDATA timp de trei ani, fiind reactivata de foart putin timp.
Buna ziua!
Daca vreau sa incetez contractul de munca al unui salariat si acesta sa beneficieze de ajutorul de somaj, exista si alt articol cu care sa o pot face, altul decat art. 65 alin 1?