avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Activitate celena11

Activitate celena11

Buna ziua
am fost prins cu 103 km/h in localitate si vreau sa contest procesul verbal sa imi recuperez temporar permisul.
Cum se procedeaza acum pe noul cod ca nu se mai da termen imediat.
Cum se da certificatul de grefa sa il duc la politie sa suspend masura si sa imi iau permisul.
Pot cere sa mi se reduca la 30 zile?
Mentionez ca am cetatenie straina. Daca pierd, pot la politie sa dau o declaratie ca nu voi circula in Romania ca sa am permisul in tara mea?
Multumesc
Am divorțat prin mediere pe vechiul cod si conf Hot jud tatăl trebuia sa plătească minorului pensia lunar(fără a avea o data exactă ca am crezut ca măcar de copil ii va pasa) . O perioada a plătit dar acum nu a mai plătit de 3 luni dar ca na nu ii pot face plângere a dat 10 lei între-o luna.
I-am făcut notificare prin executor la serviciu si am cerut pensia din urma si plata pe viitor in contul meu. Dar de la serviciu nu au făcut nimic.
Pentru sumele din urma o sa fac proprie dar cum sa fac ca sa îmi vireze mie de la serv lui la lichidare direct in cont, sa nu mai fim bataia lui de joc?
Multumesc
Discuție cesiune creanta
buna ziua,

am 3 firme A, B, C intr-un grup de firme, unele fiind asociat in altele si existand intre ele contracte de imprumut.
A are o creanda de 100 lei de incasat de la un debitor D, dar care are depasit termenul de scadenta.
Debitorul D are de primit tot 100 lei de la C,

Ma gandesc sa fac urmatoarele cesiuni:
A cedeaza creanta de 100 lei lui B , rezultata dintr-o vanzare cu D.
B cedeaza creanta primita de la A, catre C.

Ma intereseaza in final sa pot compensa suma de 100 lei avand in vedere ca D are de incasat de la C aceeasi suma, iar A prin cesiune intre firme din acelasi grup a cedat creanta de incasat de la D catre B , iar B catre C.
Am optat la aceasta solutie ca nu exista un contract de imprumut direct A-C, ci numai A-B si B-C.

Cesiunile trebuie sa fie obligatoriu cu titlu oneros? pot scrie in cesiuni ca prin cedarea creantei se sting din sumele imprumutate in urma contractelor de imprumut? Credeti ca se poate compensa suma intre A si D?

Sper ca am fost suficient de clara.
Multumesc anticipat, m-ar ajuta tare un raspuns.