avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 903 soluții astăzi
Forum Activitate savutaconstantin

Activitate savutaconstantin

- şcoala noastră a calculat diferenţele de drepturi salariale pentru toate cadrele didactice (active si pensionate) conform legii adăugând şi diferenţa datorată inflaţiei, raportată la luna august 2016 cândau intrat în vigoare normele metodologice de aplicare a legii de mai sus;
- în 12 sept. a.c. s-a făcut plata acestor drepturi salariale. Pensionarii au primit toată suma calculată iar, cadrele active, eşalonat conform legii;
- în data de23 septembreie a.c. insp. şc. jud. atenţionează unităţile şcolare, invocând, probabil, art. 4 din lege, că diferenţele salariale nu se actualizează cu indicele de inflaţie pentru persoanele pensionate ci, numai pentru cei care drepturile salariale se vor plăti eşalonat. Astfel, şcolile au cerut pensionarilor returnarea de urgenţă a sumelor adăugate prin inflaţie pentrupersonal consider că legea a fost interpretată şi aplicată eronat perioada 2008 - 2016. acest lucru nu s-a cerut cadrelor active deşi, în perioada 2008 - 2016 şi eu eram activ;
- personal considercă legeaa fost interpretată şi aplicată eronat. De aceea, nu m-am grăbit cu returnarea sumei . Aştept un răspuns calificat pentru mine şi sutele de pensionari din judeţul meu. Vă mulţumesc!
Sunt profesor cu gradul I si vechime la catedra de peste 42 de ani. In vara lui 2012 m-am pensionat de drept. Din anul 2009 am beneficiat, pentru 4 ani, de gradatie de merit. In anul scolar 2012-2013 lucrez in invatamant, in regim de plata cu ora, cu o fractiune de norma (8,5 ore pe saptamana). Am solicitat ISJ acordarea gradatiei de merit pentru ultimul an. Mi s-a raspuns ca nu mai am dreptul ca pensionar conform Metodologiei de acordare a gradatiei de merit. Dar, Legea salarizarii bugetarilor acorda acest drept in anumite conditii. Cine are dreptate? Va multumesc!
Sunt profesor titular, cu gradul I, gradaţie de merit. În februarie a.c., conform actualei legi a pensiilor, realizez vârsta standard de pensionare - 64 ani şi 3 luni. Am iubit şi iubesc această profesie pe care am desfăşurat-o timp de peste 40 de ani. Nu doresc să ies la pensie după acest an şcolar. Aş dori să activez ca titular şi în noul an şcolar, 2012-2013. Ce pot face legal?