avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Activitate dimaf

Activitate dimaf

Răspuns la discuția ce se poate face?
Noi ca asociatie am dat doi rai platnici in judecata am castigat, tot nu vor sa plateasca acum am pus executor de vreo 3 luni,nu am recuperat nimic.De cand am intentat procesul si pana s-a dat hotararea a mai trecut un an.Sa nu ramana oamenii fara utilitati au platit si fond de rulment cate 150 lei ap si fondul de reparatie s-a hotarat sa-l folosim tot la plata de facturi si sunt si ei cate 250 de ap.E foarte complicat in cate o asociatie cand ai cate 1,2 rai platnici sufera toti si nu-i sperie nici procesele nici executorii.
Cunosc o AP care este compusa din 39 de apartamente de anu trecut din aprilie administratorul face sedinte lunar pt a se alege un presedinte si nu vrea nici un proprietar sa accepte aceasta functie .La ultima sedinta au fost 2 proprietari prezenti. Nici comitet nimic nu vor proprietarii,nu-i intereseaza absolut nimic.Ar vrea si administratorul sa plece ca nu se poate lucra asa.Da cui sa predea cui sa spuna?
Răspuns la discuția PROCES TRIBUNAL
Daca la urmatorul termen spunem ca nu am avut bani pt expertiza,se poate amana si pana atunci poate facem si rost de bani pt plata expertizei si mergem inainte .Proprietarii pe care i-am dat in judecata au disparut de vreun an ,la dosar avem si angajament de plata din partea lor si multe somatii speram sa nu se prescrie suma
Răspuns la discuția PROCES TRIBUNAL
La dosar am depus tot copii dupa liste ,calcul penalitati,procese aga tot cum cere ca am mai avut dosare cu alti proprietari si stiu procedurile.Instanta a cerut in ziua aceia la toate asociatiile care au avut al doilea termen efectuarea expertizei de asociatie,sa depunem intrun cont in termen de 10zile 400 lei si a numit o persoana sa faca expertiza . am contactat noi pe doamna experta si nea zis ca o sa coste in jur de 1500
Discuție PROCES TRIBUNAL
Sunt o asociatie de proprietari care a dat in judecata un proprietar, care nu a platit intretinerea de peste trei ani.Intre timp a divortat ,acum nu dam de nici unul dintre ei,nu s-au prezentat nici la proces .Problema e ca la al doilea termen completul de judecata a hotarat ,eu ca asociatie sa pun expertiza,nu e problema ca nu suntem deacord cu expertiza dar trebuie platita acum cat se efectueaza si e destul de scumpa in jur de 1500lei,asta inseamna ca ne blocam de tot cu platile .Nu stiu ce sa facem ?
Pt PFA ORC cere atestat de la Primarie cod CAEN e 6832
Răspuns la discuția Declaratii fiscale 010
Pana acum au fost platiti cu conventie civila si depuneam declaratia 100 cu impozit 16%;am fost la anaf si mi-au spus ca nu trebuie sa inchid 010.Da nu-mi vine sa cred sa nu ma trezesc peste ceva timp cu ameda pentru nedepunere.
Mai trebuie sa mai modific declaratia 010 la ANAF daca:
-administratorul este PFA
-femeia de servici este de la o firma de curatenie
-cenzorul si presedintele benevol?
deoarece numai am pe nimeni platit in asociatie.