Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... PROCES TRIBUNAL
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

PROCES TRIBUNAL

Sunt o asociatie de proprietari care a dat in judecata un proprietar, care nu a platit intretinerea de peste trei ani.Intre timp a divortat ,acum nu dam de nici unul dintre ei,nu s-au prezentat nici la proces .Problema e ca la al doilea termen completul de judecata a hotarat ,eu ca asociatie sa pun expertiza,nu e problema ca nu suntem deacord cu expertiza dar trebuie platita acum cat se efectueaza si e destul de scumpa in jur de 1500lei,asta inseamna ca ne blocam de tot cu platile .Nu stiu ce sa facem ?
1. Nu va judecati la Tribunal, ci la Judecatorie - in sfarsit, nu mai are importanta;
2. Ati pornit f. greu cu procesul, a trebuit sa treaca 3 ani sa va dumiriti ce si cum... , dar este bine ca ati inceput;
3. Probabil ca ati dat in judecata proprietarul de drept a apartamentului respectiv (atentie, uitati-va in acte, daca ambii soti figureaza proprietari, atunci actiunea se face impotriva ambilor soti!
4. In momentul in care ati pregatit dosarul de dare in judecata, trebuia sa aveti pregatite documente, liste de plata, fise de cont, copii dupa PV a AG a proprietarilor, modul de calcul a penalizarilor - daca solicitati si acest lucru; Daca aceste documente nu sunt in ordine, instanta dispune sa le prezentati la urmatorul termen, altfel ati initiat degeaba acest proces; Toate documentele solicitate de instanta trebuie prezentate la dosar!
5. Instanta nu poate cere o expertiza sa verifice pretentiile dvs., acestea sunt luate ca atare. Daca paratii nu recunosc debitele, pot comform legii sa solicite instantei efectuarea unei expertize cu experti independenti agreati de Judecatorie. De platit, initial plateste cel care solicita (proprietarul-parat). Daca acesta castiga procesul impotriva asociatiei, in mod sigur va solicita cheltuieliile de judecata, deci inclusiv c/val. expertizei;
6. Deci, pentru mine nu este clar, in sarcina cui s-a dispus efectuarea expertizei financiar contabile? Daca documentele dvs. sunt corect intocmite si depuse la dosar, nu trebuie sa va faceti griji, insa daca se face o expertiza si se dovedeste ca as. prop. nu poate dovedi debitele pretinse, atunci e nashpa! Fiti mai clar si reveniti cu amanunte.
La dosar am depus tot copii dupa liste ,calcul penalitati,procese aga tot cum cere ca am mai avut dosare cu alti proprietari si stiu procedurile.Instanta a cerut in ziua aceia la toate asociatiile care au avut al doilea termen efectuarea expertizei de asociatie,sa depunem intrun cont in termen de 10zile 400 lei si a numit o persoana sa faca expertiza . am contactat noi pe doamna experta si nea zis ca o sa coste in jur de 1500
Nu este in regula. Am avut multe procese si niciodata instanta nu a cerut efectuarea unei expertize atat timp cat toate dovezile sunt la dosar, asa cum spunea si dl. Grecu.
Apelati la un avocat sa se uite in dosar si sa vada exact de ce instanta a solicitat expertiza.
Solicitarea instantei pare cu atat mai ciudata cu cat debitorii nu au contestat sumele, nu au solicitat, nu s-au prezentat...
dimaf a scris:

eu ca asociatie sa pun expertiza,

Este o cerere intemeiata a instantei de judecata,care chiar si in lipsa paratului,judeca actiunea asociatiei de proprietari sustinuta sau nu de concluziile exepertizei financiar contabile
Conditionat de concluziile exepertizei finaciar contabile,urmeaza ca pe langa cererea principala din actiunea promovata de asociatie sa solicitati eventual si cerere accesorie
Asociatia de proprietari nu are "aga"
Referitor la debitul acumulat "de peste trei ani",pentru partea de debit care depaseste 3 ani ,nu va mai puteti institui cu pretentii.
Referitor la valoarea expertizei,conteaza mult obiectivele dispuse de instanta si perioda de verificat
Aveti dreptul sa realizati un studiu de piata sau sa apelati direct la CECCAR local ,unde aveti posibilitatea sa negociati conditiile
Solicitati instantei de judecata sa dispuna obtinerea de date de la SPCLEP local privitor la parati
@adam Grecu
Instanta nu poate cere o expertiza sa verifice pretentiile dvs

Tot mai multe instante de judecata,mai ales in lipsa uneia dintre parti,dispune efectuarea de expertiza contabila,in baza careia dispune admiterea sau respingerea actiunii
Daca la urmatorul termen spunem ca nu am avut bani pt expertiza,se poate amana si pana atunci poate facem si rost de bani pt plata expertizei si mergem inainte .Proprietarii pe care i-am dat in judecata au disparut de vreun an ,la dosar avem si angajament de plata din partea lor si multe somatii speram sa nu se prescrie suma