avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1729 soluții astăzi
Forum Activitate Cassiopeia

Activitate Cassiopeia

Buna!

Sunt persoana fizica autorizata din feb 2008. Platesc impozit pe venit stabilit in baza normei de venit, dar nu platesc contributia de asigurari sociale (am inteles ca aceasta nu este obligatorie). La calcularea indemnizatiei de crestere a copilului se va lua in considerare perioda pe care am platit impozitul sau trebuie sa platesc si CAS ?

Multumesc
Buna ziua!

Sunt angajata de 12 luni, si am devenit si PFA in urma cu 8 luni. Platesc impozit in functie de norma de venit stabilita, dar beneficiez de reducere de 50% (pentru ca sunt in acelasi timp angajata cu contract de munca). M-ar interesa in conditiile acestea cum se face calculul de 85%?

MULTUMESC!

Salut tuturor!

A si eu o intrebare? Am nascut in data de 9 aprilie 2006. Am fost studenta la cirsuri de zi in perioada 1 oct 2001 - 30 septembrie 2005. M-am angajat in 1 oct 2005 si am lucrat pana in 4 aprilie 2006. Atunci am iesit in prenatal. Am dat licenta in 30 iunie 2006, atunci avea fetita 2 luni jumate. Am intrat in concediu pentru crestere de copil pe 1 august 2006 si in acea zi am depus dosarul pentru indemnizatie. A fost respins. Stie cineva daca am totusi dreptul sa beneficiez de indemnizatie? Am inteles ca durata normala se asimileaza cu conditia absolvirii acestora. Perioda mi-ar iesi continua. Daca am dreptul, unde si cum trebuie sa contestez. Cat timp am petru asta?

Mersi Mult!