avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 235 soluții astăzi
Forum Activitate danikpopa

Activitate danikpopa

Buna seara,
Zilele viitoare va trebui sa ma prezint la cea de-a treia infatisare a unui proces in care sunt aproape sigura ca voi avea castig de cauza. Eu voi prezenta raspunsurile la interogatoriul propus de reclamanta iar reclamanta treb sa aduca dovezi tehnice scrise la mai multe intrebari din interogatoriu. Eu sunt foarte bine acoperita de hartii si nu-mi fac probleme pentru raspunsuri. Dar problema mea este alta: eu, administratorul firmei pe care o reprezint in proces nu mai locuiesc in Bucuresti, unde se judeca cazul si este sediul social al firmei. Trebuie sa fac de fiecare data drum special la Bucuresti pentru a ma prezenta la proces, asadar, cheltuiesc bani pe benzina, bani pe cazare, bani pe mancare, etc.(si acum ma voi si lupta cu nameti, blocaje, drumuri inchise si ocolitoare, cine stie cum voi ajunge!)
Credeti ca pot obtine de la societatea reclamanta, in cazul in care voi castiga procesul, recuperarea acestor minime cheltuieli, nu mai vorbesc de timpul pierdut aiurea in care puteam castiga bani. Care este modalitatea de a cere aceste cheltuieli? As mentiona insa, ca oficial, domiciliul meu legal este tot in Bucuresti pentru ca nu am schimbat buletinul si nici viza nu am facut in orasul in care ma aflu acum si unde am un contract de inchiriere pe persoana fizica.
Sper sa ma fi facut inteleasa, va multumesc si astept cu incredere raspunsurile dvs.
Va multumesc ...si va doresc multa rabdare cu "nepregatitii" ! Toate bune!
Multumesc pentru raspuns...concret, eu trebuie sa-mi primesc banii cuveniti indiferent de situatia starii contului, blocat/neblocat.
Totusi, seful meu va intreaba: poate cere bancii sa retraga acea suma din cont chiar daca soldul este debitor si contul e blocat? Celelalte intrari raman pentru acoperirea deficitului, dar aceasta suma zice dansul ca " a auzit" ca o poate retrage pentru a acorda dreptul meu salarial...Va rog, poate mai ajutati cu un raspuns...multumiri!
Buna ziua,
Am de recuperat de la firma in care sunt angajata o suma reprezentand contravaloarea concediilor medicale din timpul sarcinii, adica de acum 2 ani si ceva. Desi au fost depuse cererile de recuperare la cas la timp, deabia acum o luna s-a virat si in contul firmei suma respectiva. Intre timp, firmei i s-au blocat conturile datorita restantelor la buget. Angajatorul nu doreste sa-mi achite acea suma "din buzunar" motivand ca nu are si zice ca o sa se intereseze daca poate totusi sa scoata din banca doar acea suma ce reprezinta datoria catre mine. De fapt, aceasta este si intrebarea la care as dori sa-mi raspundeti dvs: se poate ridica dintr-un cont blocat doar o suma ce reprezinta o recuperarea a concediului medical datorat unui angajat?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Si cum sa fac aceasta solicitare (exista un formular/cerere tip?) si cand trebuie sa depun? Sunt complet derutata si as vrea sa termin mai rapid, mai ales ca acum 2 ani s-a mai judecat aceeasi cauza in care s-a dat verdict "Respinge cererea ca neintemeiata. Irevocabil". Intre timp, li s-a schimbat juristul si a reluat dosarul in instanta.
Multumesc frumos. Speram sa se termine data viitoare caci vin din provincie si nu e chiar ok sa pierzi o zi pe drumuri, mai ales cand ai dreptate.
Buna ziua,
Dupa o infatisare la proces mi s-a solicitat de catre partea reclamanta un interogatoriu. Eu nu primisem citatia si interogatoriul inainte de proces, ci am aflat de-abia in timpul infatisarii. Am cerut sa raspund intrebarilor pe loc in timpul procesului dar judecatorul mi-a adresat doar o intrebare, la care am avut raspunsul argumentat cu acte dupa care a cerut iar amanare pentru a aduce si reclamanta dovezi. Problema mea este cum trebuie sa procedez eu acum cu raspunsul la interogatoriu si cum il predau instantei. Raspund pe aceeasi foaie in dreptul intrebarilor puse sau fac separat un memoriu cu toate raspunsurile? Trebuie sa depun acesta inainte de urmatoarea infatisare sau pot sa il am la mine si il prezint atunci in fata instantei?
IN speranta ca m-am facut inteleasa va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Cum se administreaza probele?
Seara buna,

Revin cu micile mele framantari legate de pasii acestui proces, pe care sunt sigura ca il voi castiga pentru ca am toate inscrisurile legale ce mi-au fost cerute pana acum si inca o multime suplimentare. Nu intru cu totul in detalii ci as vrea sa ma mai sfatuiti cu cate ceva.
Astazi a fost ok la cea de-a doua infatisare, am depus sentinta veche legalizata, m-am reprezentat tot eu ( ca asociatul s-a "pierdut") si iata ca acum am ceva mai mult elan pentru urmatoarea pledoarie dar iar nu stiu cum sa fac. Si anume: consultand dosarul inainte de proces am vazut ca era adaugat un interogatoriu pentru mine (dar de care eu nu stiam nimik, nu am primit citatia sau o alta instiintare legata de acel interogatoriu). Am specificat judecatorului acest fapt si am solicitat sa raspund verbal, in acel moment. Mi-a pus o intrebare din cele 10, am raspuns corect si argumentat dupa care a cerut reclamantei sa justifice data viitoare cu date tehnice (inexistente dealtfel) continutul respectivei intrebari. Practic, intrebare pusa de ei li s-a intors impotriva. Si cu aceasta, s-a cam terminat interogatoriul meu. Acum, eu nu stiu cum sa fac mai departe, fac rost cumva de acel interogatoriu si dau raspunsul intrebarilor alaturat pe aceeasi foaie sau fac eu un fel de memoriu separat care sa contina raspunsul la interbarile lor? Depun apoi personal la registratura sau pot trimite pe fax, mail, posta?
Multumiri sincere inca o data pentru raspunsurile ce mi le veti da!


Răspuns la discuția Cum se administreaza probele?
Va multumesc cu mult respect pentru activitatea online cu care ne ajutati enorm. Toate bune!
Buna ziua,
Titlul suna putin imperativ si imi cer scuze pentru aceasta insa in cursul zilei de astazi va fi a doua infatisare la un proces si inca nu stiu toate detaliile. Eu voi reprezenta societatea la care sunt administrator si care are calitatea de parata in acest dosar versus alta societate reclamanta. La prima infatisare judecatorul a dat amanare pentru administrare de probe de catre mine datorita faptului ca am spus ca acest litigiu s-a mai judecat si acum 3 ani si atunci am avut castig de cauza . Mi-a cerut dovada (hotararea de atunci) dar pe care eu nu am avut-o la momentul respectiv. Intre timp am mai fost si plecata dar ieri am reusit sa scot din arhiva judecatoriei documentul respectiv. Inrtrebarea mea este cum trebuie sa procedez eu acum ca aceasta hotarare sa ajunga in dosarul care se judeca astazi? Si alta problema: poate sa vorbeasca altcineva la bara cu judecatorul? Adica nu eu , administratorul(care sunt economist si nu jurist), ci unul din asociatii firmei care stie la fel de bine problema dar nu e emotiv asa ca mine! Se poate face o imputernicire ceva?
Va multumesc anticipat si sper intr-un raspuns concludent din partea dvs. Toate bune!