avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Activitate ardnaxela15

Activitate ardnaxela15

Răspuns la discuția Prescriere rata la banca
@Jocandi Causa

Va multumesc pentru raspuns!
Asa ziceam si eu, ca s-a prescris. Insa, daca se ajunge la poprire, ce fac?
Răspuns la discuția Prescriere rata la banca
@ gi_jane2

Somatia am primit-o de la firma de recuperari. De aici stiu ca poprirea are regatura cu acest credit!
Răspuns la discuția Prescriere rata la banca


Am primit o somatie in care mi se spunea ca s-a cerut poprire pe salariu. Citez: " Am transmis o interogare catre Institutul Teritorial de Munca pentru a determina daca la data prezenta inregistrati venituri din salarii. In situatia in carre sunteti angajat, executorul care va instrumenta dosarul dvs. va solicita angajatorului sa vireze intre 30% si 50% din venitul pe care il realizati..."
Din pacate, asa cum spuneam anterior, de persoana care se ocupa de plata ratei nu pot da. Exista vreo alta posibilitate de a afla date despre acest credit?
Va multumesc
Răspuns la discuția Prescriere rata la banca
Gabrielle Monique a scris:

Cu reprezentantii firmei de recuperari trebuie sa ajungeti la o intelegere. Incercati sa obtineti esalonarea sumei pe baza unui angajament de plata, pentru ca atfel se ajunge la o situatie mult mai neplacuta pentru Dvs. Banca a cesionat creanta catre societatea de recuperari. Acestia, prin orice mijloace isi vor recupera suma achitata la banca , plus un comision al lor...care-i destul de maricel. Asa ca luati urgent legatura cu dansii.


Am incercat, mi s-a spus ca trebuie sa platesc o prima rata de 700 lei, si abia apoi vom discuta despre o eventuala esalonare a datoriei.
In momentul de fata, eu mai am o alta rata care ajunge undeva la 280 pe luna, asa ca mi-e imposibil sa achit acesti 700 lei, cu atat mai mult cu cat nu am certitudinea ca vor vrea sa-mi esaloneze datoria!
De asta intrebam daca pot afla daca datoria este prescrisa! Am vorbit cu un fost angajat al unei firme de recuperari care mi-a spus ca de cele mai multe ori datoriile sunt prescrise, dar ei suna, ameninta rau platnicul, il constrang sa plateasca o anumita suma - un avans din datorie.
Acum nu stiu cat este de adevarat...
Răspuns la discuția Prescriere rata la banca
In primul rand va multumesc pt raspuns!
Cum as putea contacta executorul? Mentionez ca reprezentatntii firmei de recuperari nu vor sa-mi dea nici o informatie...
Buna seara,

As avea si eu o nelamurire:
In 2003 am facut o rata pentru niste electrocasnice ( celebra rata doar cu buletinu). A fost facut pe maxim, maxim 4 ani! De plata acestei rate se ocupa o alta persoana, o persoana din familie de care nu mai pot da in cest moment.
Pana in 2011 nu am stiut ca rata nu s-a platit, nu am fost notificata in nici un fel asupra datoriei. Din pacate, acum cativa ani, am avut niste probleme si s-au pierdut actele acestui imprumut.
In 2011 am vrut sa iau un credit, care nu a fost acceptat pe motiv ca am alte datorii( creditul de care vorbeam). Dupa aproximativ o luna am inceput sa fiu sunata de cei care se ocupa de recuperarea acestei datorii. Am cerut mai multe informatii, sa mi se ofere o copie dupa contract, sa mi se trimita un desfasurator de rambursare, sa mi se spuna data la care a fost platita ultima rata. "Dansii" mi-au spus, initial, ca nu am nevoie de aceste acte-"Ce sa faceti dvs cu ele?", apoi mi s-a spus ca ei nu au acces la astfel de documente, desi reprezentantii bancii mi-au spus ca toate actele se afla in posesia "recuperatorilor", ca ei nu mai au treaba.
In momentul de fata s-a cerut poprire pe salariu...
Intrebarea este: dupa cat timp se prescrie datoria? Si cum pot afla daca s-a prescris sau nu?
Va multumesc foarte mult si va doresc o seara frumoasa!
Buna seara,
Am si eu o intrebare:
Cum pot solicita aparare din oficiu? Este vorba de o persoana care este incarcerata si a trimis o cerere pt intreruperea pedepsei. In octombrie va avea infatisare si cred ca i-ar fi mult mai usor daca ar avea un aparator, insa, dat fiind faptul ca a fost inchisa, nu a avut nici un venit. Practic nu-si permite sa plateasca un avocat! Presupun ca trebuies completate niste documente si v-as fi f recunoscatoare daca m-ati putea indruma unde sa le gasesc. Asta daca are "voie" la aparare din oficiu.
Va multumesc frumos!
Buna ziua,
Am si eu o problma legata de pensia de urmas pe care o primea bunica mea-a primit-o pana in luna noiembrie.
Conform deciziei pe care am primit-o la inceputul anului,din cauza faptului ca in perioada 01.12.2008-30.11.2011 s-a platit si s-a incasat necuvenit aceasta pensie.Plata necuvenita a fost generata de cumulul pensoei de urmas cu pensia pentru limita de varsta,iat acum bunica mea este in situatia in care trebuie sa plateasca aproape 17.000lei(noi).
Problema este ca inainte sa moara bunicul meu-penteu ca de la el primea acesta pensie,ea avea pensia ei.Deci avea un venit.Presupunand si ca in 2008,la varsta de77 de ani a indeplinit conditiile si i s-a acordat pensia pentru limita de varsta-pensia de urmas nu trebuia sa se suspende,sau sa inceteze plata de drept?
Sunt intr-o situatiie disperata pentru ca imi este f frica sa-i spun bunici mele.
In spranta ca s va gaso cineva sa ma ajute,

Va multumesc si va urez o zi buna!