Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere pentru intreruperea executarii pedepsei-avocat ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere pentru intreruperea executarii pedepsei-avocat din oficiu

Buna seara,
Am si eu o intrebare:
Cum pot solicita aparare din oficiu? Este vorba de o persoana care este incarcerata si a trimis o cerere pt intreruperea pedepsei. In octombrie va avea infatisare si cred ca i-ar fi mult mai usor daca ar avea un aparator, insa, dat fiind faptul ca a fost inchisa, nu a avut nici un venit. Practic nu-si permite sa plateasca un avocat! Presupun ca trebuies completate niste documente si v-as fi f recunoscatoare daca m-ati putea indruma unde sa le gasesc. Asta daca are "voie" la aparare din oficiu.
Va multumesc frumos!
Asistenta juridica in cazul acesta este obligatorie, prin urmare pana la termen instanta va trimite o adresa la Barou si va fi numit astfel un avocat din oficiu care se va prezenta la termenul respectiv.
fiind arestat va beneficia de avocat din oficiu
Sa vorbeasca cu colegii de celula si ii vor explica ei cum sa faca cererea.
Va avea avocat din oficiu.