avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 950 soluții astăzi
Forum Activitate mark1212

Activitate mark1212

Răspuns la discuția Testament notarial
Testamentul a fost facut unui preot de la biserica frecventata din cartier. Intre timp am aflat ca acestuia i-a dat si banii incasati din vanzarea unei case de la tara
Matusa mea, la varsta de 85 ani a facut un testament notarial unui preot. Eu sau mama, pot/poate, ataca testamentul cu sanse de castig
Răspuns la discuția Uzucapiune ?
Multumesc pentru raspuns.
Credeti ca exista sanse de castig in procesul cu Primaria sect 3 ?
Discuție Uzucapiune ?
Am avut grija de o batrana cativa ani. Datorita unei complicatii medicale, aceasta a decedat in 1992 si nu a apucat sa-mi faca un contract sau testament. De ataunci am grija de garsoniera in care a stat batrana. Mentionez ca respectiva nu are mostenitori, eu platesc toate obligatiile garsonierei in cei 30 ani scursi de la deces. Garsoniera a fost cumparata de la fostul ICRAL in 1991 de batrana. Ce pot sa fac pentru a trece garsoniera pe numele meu?
Răspuns la discuția Uzucapiune?
Asa cum am spus exista act de proprietate pe numele decedatului, eu l-am folosit in toata perioada platind cotele laintretinere si impozitul anual catre primarie. Vecini pot cofirma cele relatate de mine
Discuție Uzucapiune?
Timp de mai multi ani am avut grija de o batrana care nu mai avea mostenitori. Datorita unei boli manifestata rapid nu a apucat sa-mi lase un testament pentru imobilul in care locuia.
In anul 1990 batrana a cumparat imobilul de la fostul ICRAL, iar in 1991 a decedat. De atunci pana in prezent am avut grija de imobil platind toate obligatiile fiscale.
Cum pot trece imobilul pe numele meu?
Răspuns la discuția Impozit imobil
Doresc sa platesc impozitul pe imobil dar acum mi s-a spus ca nu se mai poate daca nu este trecut in rol si CNP-ul
Răspuns la discuția Impozit imobil
Pana acum eu am platit impozitul deoarece defunctul nu are mostenitori
Răspuns la discuția Impozit imobil
Da, pentru ca nu au trecut 30 ani de la deces ptr a invoca uzucapiune
Discuție Impozit imobil
Cum pot plati impozitul pe un imobil al carui proprietar a decedat acum 20 ani, tinand cont ca atunci nu exista CNP