Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit imobil
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit imobil

Cum pot plati impozitul pe un imobil al carui proprietar a decedat acum 20 ani, tinand cont ca atunci nu exista CNP
Va duceti la locul situarii imobilului la administratia financiara .
Dumneavoastra in ce calitate platiti impozitul? Luati in considerare riscul ca platiti pentru un bun care nu este in proprietatea dumneavoastra.
Pentru datorii mai vechi de 5 ani ,se prescrie dreptul de a se cere executarea silita.In ce calitate intrebati?
avvalentina, utilizator
Da, pentru ca nu au trecut 30 ani de la deces ptr a invoca uzucapiune
Dar, pana acum cum ati platit impozitul, pe numele decedatului? Nu are mostenitori? In general aceste roluri sunt trecute cu titulatura Mostenitorii Defunctului ( numele decedatului). Ca sa invocati uzucapiune, trebuie sa faceti dovada achitarii impozitului pe perioada de 30 ani. Stiu ca este o procedura prin care functionarii trebuie sa faca adresa la Evidenta Populatiei , pentru aflarea CNP-urilor, sincer nu ar mai trebui sa existe roluri fara cnp..

Nu ati spus pt ce anume va intereseaza, ca sa primiti si un raspuns exact.