avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 654 soluții astăzi
Forum Activitate floreastefan

Activitate floreastefan

Răspuns la discuția Furt din mall...pedeapsa?
imporant pentru ine este sa nu mi se faca dosar penal! restul nu conteaza...asta doream in special sa stiu daca scap fara dosar penal

Multumesc pentru raspunsuri!
Buna ziua!

ziua trecuta am facut o greseala, in sensul ca am incercat sa sustrag din incinta unui magazin din mall 2 articole vestimentare in valoare de 389 lei si pentru asta am ajuns la polite sa dau o declaratie, in care am sustinut ca am sustras 2 produse din magazin cu intentia de a le cumpara pentru prietenul meu, insa neavand suficienti bani am decis sa nu le mai platesc si sa plec cu ele din magazin neachitate, moment in care paznicul a venit dupa mine si m-a pus sa ii arat ce am in geanta(mentionez ca am reusit sa trec de acei stalpi de siguranta...2 pasi...moment in care a sunat alarma), am recunosut adevarul si am sustinut ca regret cele intaplate. as dori sa stiu daca mi se va face dosar penal (am inteles ca s-a schimbat codul penal si as putea sa scap fara dosar penal) si daca da ce lege si unde se inacdreaza fapta mea. mentionez ca sunt la prima abaere de acest gen, am 22 ani si o facultate abia terminata.

Multumesc anticipat!
Buna ziua

Avand firma PFA ( activitate: vanzarea de leguma si fructe), cu norma de venit, fara a fi obigat sa tin evidenta contabila, am oligatia de a detine casa de marcat?

Multumesc anticipat!
dar anii de grupa nu se scad din limita de varta de 65 ani ? precizez ca am 55 ani . multumesc!
28 ani si 6 luni vechime in munca , din care 19 ani in grup a a II-a , pensionar medical din 2004 , grad III . cand pot beneficia de pensie, la limita de varsta ? multumesc