avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 938 soluții astăzi
Forum Activitate anca18

Activitate anca18

Buna ziua,

Va scriu in numele mamei mele, nascuta pe 14 noiembrie 1961(50 ani impliniti). Lucreaza in campul muncii din 5 mai 1980(31 ani impliniti), din care 4 ani si 6 luni au fost de grupa 2.

Diagnostic: miopie forte grad accentuat, preexistent la angajare(inca din copilarie).

Inca de cand s-a dat legea pentru pensie nevazatori, mama mea a beneficiat de acest tip de pensie, avand un certificat cu valabilitate de 12 luni, eliberat de Comisia de expertiza medicala pentru persoane cu handicap. In fiecare an acesta a fost reinoit, avand continuitate.

La implinirea varstei de 50 ani, a depus dosarul pentru pensionare limita de varsta, indeplinind conditiile mentionate in legea 263.

Recent s-a primit raspunsul privind acest dosar: nu se poate aproba dosarul deoarece solicitantul nu detine acel certificat permanent, si doar pe 12 luni.

La depunerea dosarului, i s-a comunicat de jurist ca dupa aprobarea dosarului de pensie, va trebui sa mearga din nou la comisia de expertiza a persoanelor cu handicap, pentru a primi acel certificat permanent.

Acum, dupa procesarea dosarului, s-a pus invers problema, nu ai grad permanent, nu se aproba dosarul.

Intrebarea mea este care este ordinea corecta si cum se poate acorda acel certificat permanent, pentru a putea fi acceptat dosarul pentru pensie. Sau daca exista alte metode legale. In legea 263 nu este mentionat nimic de acel certificat permanent.

Multumesc!
Răspuns la discuția Flotant si somaj
Tot in legatura cu acest topic...cum se procedeaza cu zilele de concediu de pe acest an?
Decizia de concediere a intervenit in 13 ianuarie, cu preaviz pana in 9 februarie. As avea dreptul la 1,75 zile pentru ianuarie si inca ceva din feburarie...nu stiu exact cum se vor calcula pe februarie, dar ar veni aprox. 2 zile. Ce se intampla cu aceste zile...angajatorul ma obliga sa mi le iau pentru a nu le plati extra...e corect acest lucru?
Răspuns la discuția Flotant si somaj
Buna ziua,

Multumesc pentru informatii.

Printre actele necesare pentru Agentia de Somaj, ati enumerat si:

d. Actele eliberate de organele financiar teritoriale, din care sa rezulte ca persoana nu realizeaza venituri sau ca realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat valoarea indicatorului social de referinta al asigurarilor pentru somaj si stimularii ocuparii fortei de munca in vigoare;

Aici intra organele financiar teritoriale din localitatea de domiciliu, sau cea in care am flotantul?
Buna ziua,

Ma aflu in perioada de preaviz, iar la inceputul lunii februarie voi intra in randul somerilor. Domiciliul difera de localitatea in care lucrez, insa doar acum m-am dezmeticit ca imi pot faca flotant, avand contract de inchiriere. Problema este daca mi se va emite viza de flotant pana la inceperea somajului si daca pot depune actele de somaj pe raza localitatii unde am lucrat, pe baza vizei de flotant.

Multmesc.
Multumesc inca o data pentru informatiile utile
Multumesc pentru promptitudine. Locul de munca se afla in alta localitate fata de domiciliu, neavand flotant. Actele de somaj se vor depune in localitatea de domiciliu sau in cea in care am desfasurat activitatea de salariat? La ce valoare se ridica indemnizatia de somaj?

Multumesc
Buna ziua,

Lucrez de 1 an si jumatate pe postul de programator. Zilele acestea, datorita reorganizarii financiare s-a decis desfiintarea acestui post, si prin urmare concedierea mea. As dori sa stiu daca pot beneficia de salarii compensatorii? Care este procedura daca se poate. In contractul meu de munca nu este prevazut asa ceva. Am semnat deja referatul de concediere, cu preaviz 20 zile lucratoare. de asemenea, cum se va proceda cu somajul?

Multumesc