avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate claudiamarin

Activitate claudiamarin

Multumesc mult!
Buna ziua,

As vrea sa cumpar o masina second hand adusa din Germania si as vrea sa stiu cum pot verifica sa nu fi fost furata, gajata sau cu alte probleme de acest gen.
Aceeasi intrebare si pentru o masina cumparata din Romania.

Multumesc,
Claudia Marin
Discuție Demisie
Buna ziua,

Ma aflu in urmatoarea situatie:
- sunt Director de Marketing in cadrul unei companii in care lucrez de 15 ani
- dupa intrarea in vigoare a noului Cod al Muncii am primit la semnat un act additional la contractul de munca, in care se specifica o perioada de preaviz de 45 zile lucratoare in cazul demisiei, act pe care inca nu l-am semnat
- am de efectuat 50 de zile de concediu de odihna (aferente 2011 si 2012)

Vreau sa imi depun demisia in urmatoarele conditii:
- contractul sa inceteze dupa 60 de zile lucratoare, cu conditia ca 50 de zile sa fie concediul neefectuat si inca 10 zile in care sa vin la birou

As vrea sa stiu:
1. daca pot impune aceasta conditie si
2. daca cele 45 de zile de preaviz se pot considera efectuate in cele 60 zile totale (50 concediu + 10 birou)

Va multumesc!
Răspuns la discuția Restante la plata creditului
Multumesc mult pentru raspunsul prompt!:)
Buna ziua,

Va descriu mai jos cazul unei rude care are probleme cu achitarea ratelor la banca.

Acum 4 ani a luat un credit de nevoi personale de la [banca] in valoare de aproximativ 70.000 lei, fara garantie ipotecara.
Creditul este pe numele lui, dar sotia apare ca si coplatitor.
La momentul contractarii creditului amandoi erau angajati.
Acum este angajat doar el, are un salariu net in jur de 1900 lei si o rata lunara de aproximativ 1300 lei. Are si doi copii mici.
Ultimele doua rate nu a reusit sa le mai plateasca.
Banca refuza o reesalonare a datoriei.
Intrebare ? Care este procedura (etapele) de recuperare a datoriei de catre banca?
Ii pune intai proprire pe salariu? Asta ar insemna cam 600 lei/luna (1/3 din venit conform legii) ceea ce inseamna mai putin decat rata pe care o plateste acum.
Sau se trece direct la executarea silita? El nu are niciun bun pe numele lui, dar sotia are pe numele ei casa (primita de la bunicul ei aflat in viata prin contract de vanzare cumparare cu usufruct viager )

Multumesc pentru raspuns.