avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate lory25

Activitate lory25

Răspuns la discuția pensie alimentara minor
gi-jane2 a scris:

Sa fie obligat sa plateasca pensie raportat la salariul minim din Romania sau daca dovediti ca traieste in Italia, raportat la salariul de acolo.
Il puteti executa in Romania daca are bunuri aici, sa ii faceti plangere penala pentru abandon.



buna ziua ! si daca cel care trebuie sa plateasca pensia nu a mai trimis bani de mai mult de un 1 si nici nu`l intereseaza de copil ce as putea sa fac ? pt ca munceste la negru..de executat nu are ce pt ca nu are nimic pe numele lui... si imi rade in nas si spune ca pot sa`l reclam oriunde si sa`l dau in judecata ca nu are ce sa`i faca ... poate se gandesc cei care fac legile ca un copil trebuie sa manance ..sa fie imbracat.... plimbat..educat..sa mearga la scoala ..indiferent daca cel care trebuie sa`i plateasca pensia de intretinere munceste sau nu... daca nu il intereseaza sa fie obligat sa renunte la copil..ca dupa legile de la noi din tara are numai drepuri asupra copilului pt ca ii poarta numele ..dar nu si obligatii..eu nu pot sa plec cu , copilul din tara .pt ca el nu vrea sa`si dea acordul..dar nici nu`l intereseaza sa vina sa`l vada sau sa contribuie cu ceva la intretinerea lui
buna seara . la ce circa de politie ar trebui sa ma adresez daca tatal fetitei mele nu i-a mai trimis pensia de intretinere de mai mult de 5 luni.. la circa de politie unde locuieste el sau unde locuiesc eu..oricum stiu ca nu am nici-o sansa pt ca legea asa este facuta dar vreau sa incerc macar..stiu sigur ca lucreaza la negru si e rea vointa
buna ziua .... am o fetita de 7 luni pt care primesc alocatia + indemnizatia pt cresterea copilului... vreau sa ma ,mut cu parintii si sa`mi inchiriez apartamentul legal..cu contract de inchiriere ...pt care sa platesc impozit la circa financiara ..dar mi`a zis cineva ca daca am si alte venituri in plus..cum ar fi banii obtinuti din chirie ...mi se sisteaza indemnizatia ... as vrea sa stiu daca este adevarat sau nu...pt ca eu stiam ca se sisteaza doar daca obtii alte venituri prin angajarea la un alt loc de munca .. astept raspuns si va multumesc anticipat