avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Activitate mediterr

Activitate mediterr

Răspuns la discuția Ore suplimentare
De fapt CM vorbeste despre programul care depaseste 48h/saptama, media in 4 luni nu trebuie sa depaseasca acest program, corect? Dar nu vb de 45 ore/saptamana (situatia mea), corect?
Răspuns la discuția Ore suplimentare
art. 122 CM- (1)munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in rumatoarele 60zile dupa eectuarea acesteia.
(2)in aceste cond salariatul beneficiaza de de salariul corespunzator pt orele prestate peste programul normal delucru
(3) in perioadele de reducere a activitatii angajatorul are posibilitatea de a acorda zile libere platite din care pot fi compensate orele supolimentare ce vorfi prestate in umr 12 luni.
art.123- (1) În cazul în care compensarea prin ore libere pl?tite nu este posibil? în termenul prev?zut de art. 122 alin. (1) în luna urm?toare, munca suplimentar? va fi pl?tit? salariatului prin ad?ugarea unui spor la salariu corespunz?tor duratei acesteia.
(2)Sporul pentru munca suplimentar?, acordat în condiţiile prev?zute la alin. (1), se stabileşte prin negociere, în cadrul contractului colectiv de munc? sau, dup? caz, al contractului individual de munc?, şi nu poate fi mai mic de 75% din salariul de baz?.

Situatia mea:

Societate de constructii-angajati care luicreaza si sambata in mod frecvent. Ii pot trece cu 5 ore samabata le platesc salariul corespunzator sau nu, si cand vine vremea rea/buna sa se compenseze. De ex. cand au fost -17grade C au stat acasa in concediu fara plata, as putea sa le compensez cu orele suplimentare fara sa mai platesc alte sporuri, corect?
Nu stiu daca judecata mea e buna!!

Sau pot efectua in mod frecvent programul de 45 ore pe saptamana, atata timp cat le patesc/inregistrez orele suplimentare?

Multumesc!

De fapt CM vorbeste despre programul care depaseste 48h/saptama, media in 4 luni nu trebuie sa depaseasca acest program, corect? Dar nu vb de 45 ore/saptamana (situatia mea), corect?
Răspuns la discuția modificare / corectie revisal ???
art. 9 alin.1 lit. e/HG 500/2011-completarea registrului cu date eronate sau incomplete amenda de la 3500-5000...putin! Sanctiunea nu se aplica pentru ''modificarea'' datelor ''incomplete''. Ce porcarie!!!
@freelis: prima varianta data de cei de la ITM nu am cum s-o mai aplic intrucat revisalul a fost transmis inaintea ingajarii si anume miercuri 28.03.2012. Eu am prezentat varianta ca si solutie pentru cine se va gasi in viitor in dificultate ca si mine.
Răspuns la discuția modificare / corectie revisal ???
.. pentru cel fara c.i.m. ar trebui inregistrat c.i.m. si apoi facuta incetarea.


ce spuneti dvs. nu are nici un temei legal.
In schimb, pentru cei care se vor mai ivi de aceasta problema le dau urmatorul sfat care l-am primit de la ITM si anume:

Intrucat la prima inregistrare nu figureaza cu CIM activ, solutia celor de la ITM era sa sterg angajatorul si sa rebag de la capat toti salariati iar cea de-a doua varianta este sa-l las sa moara asa, intrucat ei verifica doar Contractele active, el nefigurand cu contract, nu sunt pasibila de sanctiune din partea lor.

A treia varianta la care m-am mai gandit este ca urmatoarea inregistrare a unui CIM sa fie facuta ca si modificare la salariatul fara CIM, ce spuneti?
Răspuns la discuția modificare / corectie revisal ???
freeelis a scris:

Trebuia sa faceti modificare la detalii salariat ... astfel incat nu aparea dublura de c.i.m..


Nu ati inteles. Nu este dublura CIM ca nu am apucat sa inregistrez CIM-ul pe prima inregistrare. Abia dupa ce am dat ''back'' si am schimbat cu permisul de sedere, abia atunci am bagat CIM-ul cu toate caracteristicile. Dar programul a generat acelasi salariat de 2x, odata cu pasaport si fara CIM, si odata cu pemis de sedere si cu CIM.
Răspuns la discuția modificare / corectie revisal ???
Buna ziua,

Am urmatoarea chestiune referitoare la ''modificare''/''corectie''.
Am un salariat cetatean italian, cu permis de sedere. Cand i-am facut CIM-ul, i-am ales din campuri, ca se legitimeaza cu pasaport, crezand ca intr-un pas ulterior o sa-mi ceara si permisul de sedere si CNP-ul. Evident nu s-a intamplat si am dat ''save''. Cand mi-am dat seama am dat ''inapoi'' ca sa completez cu datele corecte din permis. Abia acum, am introdus si CIm-ul cu caracteristicile lui. Evident, programul mi-a generat acelasi salariat de 2ori, doar unul avand CIM. Cand am transmis REVISAL-ul online, in detaliu, am vazut ca sunt trecute doar contractele active (nu si salariatul al carui CIM nbu a fost completat). Intrebarea este urmatoarea: Ce fac cu ''dublarea'' asta? O modific cu CIM-ul urmator? Trebuie facuta o informare catre ITM? Multumesc.
Buna ziua, am inteles ca a aparut o noua directiva prin care suntem obligati ca la mai mult de 17salariati salariati (parca) sa angajam o persoana cu handicap.
Stie cineva de asa ceva?
Stiam ca la peste 50 salariati trebuiau 4% persoane cu dizabilitati sau plata contributiilor (50%) dar de 17 salariati nu stiu nimic.
Voi?

Răspuns la discuția Cesionare societate
Eu stiu ca in Contractul de Cesiune se descarca de responsabilitati iar cei de la Registru accepta o anumita formulare a acestui fapt.
Răspuns la discuția abatere disciplinara
freeelis a scris:



3. Pentru suspendare nu este nevoie de semnatura salariatului .. trebuie doar sa-i comunicati decizia de suspendare, intrucat de la data primirii incepe sa curga termenul de contestatie...



Apropo de asta. Ok am inteles si mi s epare in regula. Dar cand introduc in REVISAL suspendarea imi cere automat data inceput si data sfarsit. Data inceput o clar dar ca si data de sfarsit, de unde sa stiu eu? Pentru ca in Decizia de suspendare nu specific o durata, specific ca va fi suspendat pe perioada cercetarii disciplinare prealabile....
Ce perioada trec in Revisal?
Multumesc.
Răspuns la discuția abatere disciplinara
El este de fapt convocat in data de 07.03.2012 sa se prezinte la sediu. A semnat in data de 27 pe confirmarea de primire a Convocarii iar eu am primit confirmarea in 29.02.2012.
Daca el nu se va prezenta in 07.03.2012, in aceeasi zi comisia va dezbate si va incheia Procesul Verbal, si in consecinta va emite Decizia de sanctionare cu desfacerea CIM-ului (deci in aceeasi zi de 07.03.2012).
Intrebarea e urmatoare: cand ii incetez CIM-ul?
a) pe 7.03.2012?
b) ii trimit decizia prin posta si astept sa-mi semneze de primire ca sa-i incetez CIm-ul?