avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1900 soluții astăzi
Forum Activitate ovi1

Activitate ovi1

multumesc!
Buna seara; apelez la dvs cu rugamintea sa imi spuneti daca exista posibilitatea ca sotul supravietuitor, pensionar, sa poata opta pentru a lua pensia sotului decedat in locul pensiei sale; va intreb acestea deoarece mama mea, pensionara cu o pensie mica, ar dorii ca o asemenea schimbare sa poata fi posibila, pensia tatalui meu decedat, fiind dubla ca valoare.
Daca acest lucru este posibil va rog sa-mi spuneti caror institutii sa se poata adresa si ce documente ii sunt necesare.
Cu multumiri
OVI 1
Buna ziua,

Va rog sa mi spuneti, daca se poate, cum ar trebui sa procedez in urmatoarea situatie:
Am contractat ca persoana juridica, un credit bancar de la o banca nerezidenta pe o perioada de 1 an. Am obligatia de a inregistra acest contract la banca Nationala ? Si daca da , in cat timp de la incheierea contractului. Daca am depasit acest termen exista masuri administrative?
Multumesc frumos
Am rugamintea sa-mi spuneti daca ar trebui sa platesc si cat anume, daca voi cumpara o masina inmatriculata in RO in 2010, diesel, veche de 18 ani, capacitate 2,2l.
Cu multumiri