avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1153 soluții astăzi
Forum Activitate Opy

Activitate Opy

buna ziua ! sunt interesat sa deschid o firma de acest gen numai ca am unele nelamuriri.
Sunt la zii cu demersurile ce trebuiesc urmate numai ca firma mea nu isi va desfasura activitatea exact in formele care se dau in declaratiile de la ITM,mai exact vom lucra cu o companie din Norvegia care isi va trimite singura contractele aici in tara iar angajatii vor semna direct cu angajatorul de acolo.In conditiile astea avand in vedere ca noi nu vom avea nici o treaba cu angajatul ci doar cu angajatorul,v-om fii practic doar persoana de legatura mai trebuie sa facem demersurile acelea la itm sau este de ajuns sa infiintam o firma cu codul caen respectiv si atat ?
Astept cu nerabdare raspunsul dvs ! O seara buna !
Buna ziua !!! As avea urmatoarea Problema: sotia mea are dubla cetatenie , impreuna am vrea sa plecam si eventual sa ne stabilim in sua la parintii ei. Ce pasi ar trebuii sa urmez in cazul acesta ?? Am inteles ca am nevoie de un avocat ?? Astept raspunsul dvs
Răspuns la discuția Refuz plata dosar pe RCA
Intrebarea mea ar fii daca totusi as repara masina pe banii mei,as putea sa mi recuperz ulterior ? Daca da pe baza la factura ? Sau cum trebuie sa procedez ,pentru ca sincer am nevoie de masina ...
Răspuns la discuția Refuz plata dosar pe RCA
Nu m-ati inteles,cei de la service au inaintat devizul de repareatii si au cerut acceptul de intrare in reparatii,insa nici macar acela nu a fost acceptat.
Practic masina mea este de 2 luni in service dezasamblata in urma devizului care s-a facut si fara ca nici macar comanda de piese sa nu se fi facut pentru ca nu s-a primit acceptul.
In luna noiembrie a anului trecut am fost implicat intr-un accident rutier in care am fost nevinovat.Am fost impreuna cu celalalt sofer la sediul din Constanta unde el avea RCA-ul.zis si facut acolo in prezenta unui inspector am completat o amiabila si cealalalte acte necesare.in aceeasi zi am dus si masina la service pentru a nu pierde mult timp.dupa approximativ 1 saptamana am primit acasa o recomandata de la firma de asigurari ,de data aceasta de la sucursala din Bucuresti in care mi se spunea ca dosarul meu a fost si si sistat de la plata pana la stabilirea exacta a circumstantelor in care s-a produs accidentul. De atunci in fiecare saptamana am sunat sa ma interesez de situatia dosarului meu. Pana asta zi 17.01.2012 cand mi sa transmis de catre cel de la Bucuresti ca dosarul a fost RESPINS de la plata,pentru ca in urma expertisei facuta de domniile lor nu reies daunele suferite de masina mea. Mentionez ca masina mea este de aprox 2 luni la service. Va rog sa ma sfatuiti ce am de facut in cazul acesta pentru ca in mod cert nu dispun de suma de 28.000 Ron valoarea la care se ridica accept ul de intrare in reparatii.. Va multumesc si Astept cu nerabdare raspunsul dvs..