avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Activitate adealex

Activitate adealex

Discuție Divort
Buna ziua,
Sunt rugata de o mama disperata sa o ajut cu un sfat intr o situatie deosebita.
Romina, mama a doua fete minore au luat impreuna cu sotul ei acum 2-3 ani sub tutela cei patru copii ai cumnatei sale omorata atunci de tatal copiilor.
Situatia cu sotul ei (alcoolic) niciodata nu a fost una f buna insa acum spunea ea ca s-a inrautatit si ca ar dori sa divorteze.
Intrebarea ei este cum poate ea sa ramana cu toti copii? Ai lor, biologici si cei 4 luati sub tutela? Sa nu fie cazul sa ii ia Protectia Copilului. Ea ar dori sa ramana in casa lor ( au o casa construita impreuna in care stau acum) sau sa se mute cu chirie.
Care ar fi pasii pe care ea ar trebui sa ii parcurga in aceasta situatie?
Cum ar putea ea sa ramana in casa cu copii si el sa plece?
Multumesc anticipat pentru timpul acordat!
Buna ziua,
Am o intrebare, dar mai intai sa va povestesc...
Joi , 26-01-2012 , ora 13 aveam decolarea zborului catre Paris ( o vizita de afaceri), am plecat la ora 8 dimineata de acasa ( Prahova) , la ora 9 eram la Barcanesti oprindu-ne din drum Politia Ruriera " Drumul este blocat " Nici o sansa domne' sa ajungeti astazi la aeroport pe nici un alt traseu"
Ne-am intors in Ploiesi la gara, la gara acelasi lucru , trenurile erau blocate pe caile ferate din cauza nametilor.
Pe la ora 13/30 m-am uitat pe site-ul aeroportului si zborul se amanase pt ora 15-30. Am mai incercat inca odata pe Dn1 , am mers normal pana la Tancabesti si acolo iarasi blocaj. Am ajung in cele din urma in aeroport dar avionul decola deja... Compania cu care trebuia sa zburam refuzand sa ne dea ocazia de a beneficia de alt zbor gratuit ( asa cum au ales sa faca celelate companii, din cauza conditiilor meteo , pasagerii care au intarizat au primit un alt bilet gratuit) .

Eu doresc acum ca sa dau Compania de drumuri in judecata si sa depun o plangere si la ANPC pentru compania de zbor. Credeti ca am sanse?
Cum sa procedez? Va multumesc frumos,
Am o mare rugaminte , am primit multe amenzi de rovineta , le-am contestat ,
( am platit primele doua amenzi , apoi am contestat neavand posibilitateasa achit 20 PV) si in februarie am deja primele infatisari la judecatoria din Ploiesti . la una in citatii mi s-a scris ca sa trimit toate procesele verbale primite ca sa se judece o singura data
( cred) . Asadar, am nevoie sa imi recomandati un avocat sau sa se ofere un avocat de aici din forum ca ma poate reprezenta in proces. Tin foarte mult sa castig acest proces .