avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1721 soluții astăzi
Forum Activitate vmir

Activitate vmir

Răspuns la discuția rampa de handicapati scara bloc
Buna ziua.Chair daca am vazut subirctul tarziu, am sa raspund pentru ca si eu am fost intr-o situatie asemanatoare , fiind utilizator de scaun rulant.
Stim de Legea 448/2006 Art 62
Te rog sa faci o cerere spre Asociatia de locatari , ai grija sa ai copie a ei cu numar de inregistrare. Sa ceri sa ti se raspunda in termen legal de 30 zile.
Asociatia de locatari va face un proces verbal si un tabel nominal in fiecare propietar isi va da acordul sau nu ( aceasta copie iti va trebui la primarie).
Ce sa faceti in cazul in care Asociatia de Propietari face un tabel cu semnaturi negative pentru construirea rampilor de acces pentru persoane cu dizabilitati, si un proces verbal din care reiese un raspusul negativ, si contrar refuza sa dea documentele necesare pentru a face demersurile necesare la primarie.
In acest caz, trebuie sa faceti in primul rand o petitie catre CNCD [ link extern ]
Dupa 2 amenzi primite, (care se va imparti la cei care au spus nu) mi au facut rampa ..

Daca nici asa nu se rezolva dupa amenzi :baga proces pentru discriminare ...multi avocati se bat pe astfel de procese.
Bafta !
M-am judecat pentru un accident, cu o firma de asigurari din strainatate care aveau reprezentat aici in Romania,am o hotarare definitiva si irevocabila in care am obtinut o prestatie periodica lunara de 400 ron/cat traiesc. Firma de asigurari nu imi trimite in fiecare luna, ci semestrial, trimestrial, cand au ei chef, mentionand ca asa platesc ei. Si obligandu ma ca la 3 luni sa fac o cerere sa le readuc aminte ce au de plata.
Ce pot face legal sa respecte decizia definitiva...deja mentionez ca au 3 luni restante..? Saptamana trecuta le-am spus ca ma adresez instantei si le cer si daune morale, mi au raspuns; Ce Doamna, pentru atata lucru ?
Multumesc
Dupa ce am intrat in posesia deciziei definitive; era precizat ceva de genul; instanta nu sa pronuntat asupra motivarii. Deci sa dat sentinta dupa cum a visat instanta noaptea .
Daca aici nu mai putea face nimic ...si stiind ca am dreptate , dosarul meu a plecat spre CEDO , a avut 2, 200 kg si acum cu Dumnezeu inainte. Va multumesc pentru sfaturi si promit ca va tin la curent...
sa inteleg ca la noi in tara nu mai exista nici o sansa..
In anul 2006 am fost implicata intr-un accident rutier( pasagera) Am ramas infirma pe viata cu gradul 1 de handicap. Procesul a mers amandoua odata si cel penal si cel civil.. In urma sentintei date de judecator am facut recurs , care sa judecat la curtea de Apel Constanta. Nu mi sa admis recursul mie ca victima, dar i-a fost admis vinovatului, pe partea civila , mie reducandu mi banii la jumatate din prima sentinta. . Nu mi am recuperat nici daunele materiale ..consider ca nu mi sa facut dreptate., ca sentinta definitiva este nelegala. ce as putea face mai departe la noi in tara ?Mai ales ca nu mi sa facut dreptate , mi au fost incalcate toate drepturile . ..
Sa merg sa fac memori la Presedinte? Sa fac plangere la DNA? Sa public ultima sentinta?Sa merg la CEDO?
Multumesc