avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Activitate Helen15

Activitate Helen15

Buna ziua,
Sunt insarcinata in 15 saptamani(a 2- a sarcina) lucrez la un hotel pe postul de receptioner (indeplines conditiile de vechime) si doresc sa stiu daca pot benefcicia de risc matenal. Mentionez ca medicul de familie mi-a dat o adeverinta i cae scrie "program diurn"; angajatorul mi-a schimbat programul si lucrez 8 ore/zi de miercuri pana duminica. Totusi, eu ma simt foarte rau; saptamana viitoare merg la control ginecologic, doctorul ginecolog mi-a spus ca o sa -mi dea concediu de risc maternal de la 16 saptamani; as vrea sa fiu sigura ca o sa obtin acest concediu.
Multumesc.
Buna ziua,
Doresc informatii referitoarea la infiintarea unuiSRL-D, ce acte am nevoie,este rentabil?
Vreau sa inchiriez un spatiu ,unde sa fac un mic magazin de textile.
Am inteles ca exista si finantare de la stat.
Multumesc.
Buna ziua.
Va rog sa imi spuneti daca terenul dobandit dupa casatorie prin act de donatie pe numele sotului( de la tatal acestuia) ii revine o cota parte in caz de divort si sotiei.
Multumesc
Bun ziua. Va rog sa imi spuneti ce acte sunt necesare pentru concediu prenatal. Precizez ca de la data de 1 aprilie o sa fiu in 7 luni de sarcina.
Multumesc
As dori informatii legate de taxele care se percep pentru impartirea unei proprietati cu teren de 1000 mp. Bunica mea vrea sa lase unui singur copil toata averea. Precizez ca terenul nu este intabulat.
Multumesc.
Buna ziua
Am cateva intrebari noi legate de acordarea concediului prenatal. Sunt insarcinata in 23 saptamani, data nasterii copilului fiind 08.06.2012 (asa mi-a spus medicul de familie). Vreau sa beneficiez de 84 zile concediu prenatal si 42 zile postnatal, am inteles ca este posibil.
La servici am numai probleme si mi-am luat in ultima periaoda concedii medicale acordate de medicul ginecolog. Acesta mi-a spus ca nu imi poate acorda concediu de risc maternal deoarece meseria mea nu este expusa unui risc, in schimb mi-a dat concediu medical obisnuit.
Am fost cateva zile la servici in luna ianuarie, timp in care patroana m-a stresat si nu am mai putut face fata psihic; de aceea am apelat la doctorul ginecolog sa ma ajute cu medicale. Mai am dreptul si la 11 zile de concediu de odihna de anul trecut, dar cu toate acestea nu ma incadrez sa intru in concediu prenatal, mai raman descoperite cateva zile pana la prenatal. Menionez ca in anul 2011 am mai avut 10 zile de concediu fara plata in luna mai si inca 3 zile in luna ianuarie. Am inteles ca acestea nu afecteaza obtinerea concediului prenatal.
Intrebarea mea este daca diferenta de zile pana la concediu de maternitate ar fi concediu fara plata, afecteaza obtinerea concediului prenatal? La srvici mi s-a zis ca nu au nevoie de un om care nu este disponibil de dimineata pana seara, in schimb eu nu pot sa mai rezist fizic.
Poate ma puteti ajuta dvs cu o solutie.
Multumesc.
Răspuns la discuția Concediu prenatal
si legat de concediul de odihna imi puteti raspunde?
Multumesc
Buna ziua. am o intrebare la dvs. legata de concediu prenatal, este adevarat ca acesta se acorda pe o perioada de 126 zile calendaristice, dintre care 42 trebuie sa fie postnatal iar restul de 84 inainte? Mai este actuala acesta lege? si mai doresc sa stiu dca inainte de concediul prenatal pot sa imi iau concediul de odihna pentru anul 2012. Voi intra in concediu prenatal in luna matie 2012.
Mentionez ca sunt insarcinata in 19 saptamani
Multumesc