Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu risc maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu risc maternal

Buna ziua,
Sunt insarcinata in 15 saptamani(a 2- a sarcina) lucrez la un hotel pe postul de receptioner (indeplines conditiile de vechime) si doresc sa stiu daca pot benefcicia de risc matenal. Mentionez ca medicul de familie mi-a dat o adeverinta i cae scrie "program diurn"; angajatorul mi-a schimbat programul si lucrez 8 ore/zi de miercuri pana duminica. Totusi, eu ma simt foarte rau; saptamana viitoare merg la control ginecologic, doctorul ginecolog mi-a spus ca o sa -mi dea concediu de risc maternal de la 16 saptamani; as vrea sa fiu sigura ca o sa obtin acest concediu.
Multumesc.
Medicul curant ginecolog este cel care hotaraste daca este sau nu nevoie de concediu de risc maternal.