avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Activitate babu_

Activitate babu_

Tatal meu a decedat in urma cu 4 zile, in alta localitate decat cea de domiciliu. Fratele meul care "se ingrijea" de el (pun ghilimele deoarece este o situatie delicata de succesiune) este in posesia cetificatului de deces. Pentru deschiderea succesiunii am nevoie de o copie sau duplicat al certificatului de deces.
Intrebarea mea este: daca ma prezint la biroul starii civile din orasul care a eliberat acest certificat (care nu este acelasi cu cel al utlimului domiciliu al tatalui meu) si dovedesc cu acte, repectiv carte de identitate si certificatul meu de nastere (fara vreun act de-al tatalui meu, pe care nu le am) pot primi acest act doveditor?

Va multumesc anticipat!
Locuiesc intr-un bloc de 4 etaje cu 3 scari, fiecare scara avand administrator si presedinte separat (legal constituite). Apartamentul meu e la etajul 4. Am probleme cu umiditatea din tavan de la apa pluviala, zapada etc. Si eu si vecinul, care locuieste perete in perete.
Cei doi, administratorul si vecinul (se pare ca nu-i pasa ca ii ploua in casa), dau din umeri atunci cand am dorit sa rezolvam situatia prin izolare sau alte solutii. Apartamentul meu este girat la banca si nu doresc sa am probleme in privinta asta. Cum ii pot convinge legal sa pot rezolva situatia nu numai prin contributia mea unica? Va multumumesc!
Răspuns la discuția succesiune
Multumesc de raspuns.

Idee este asta:
o familie, mama, tata doua fete.
Mama a decedat si una dintre fete a introdus succesiunea. dupa prima runda la notar, cea de a doua fiica a fost anuntata sa se prezinte la data de..., ora...
As dori sa stiu daca sunt obligati fiica (a doua) si tatal sa plateasca ceva.
Discuție succesiune
cine suporta cheltuielile unei succesiuni
Răspuns la discuția restanta factura 2002
stau, stau, dar am coleg de serviciu care pentru o factura din 2002 in valoare de 700.000 lei vechi a fost sunat de o firma de recuperare care ii cerea plata a 4.000.000, amenintandu-l cu instanta.
in februarie 2002, din cauze obiective, nu am mai platit factura de telefon la Orange (fost Dialog). am mai primit in martie acelasi an o factura cu penalitati pe care nu am achitat-o. eram client Dialog de vreo 2 ani. de atunci nu am mai primit nimic (facturi, atentionari, etc.).
as vrea sa stiu cum as putea afla daca mai sunt in baza lor de date ca rau platnic si ce se poate intampla.
as dori un raspuns avizat.
Multumesc mult.