avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1037 soluții astăzi
Forum Activitate costicanutu

Activitate costicanutu

Orice persoana juridica sau fizica poate achizitona casa de marcat fiscala. Nu se poate elibera chitanta de incasare pentru persoane fizice decat in conditia in care incasarea este pur intamplatoare(nu e cazul) . Poae fi vorba de persoane juridice care sa inchirieze si carora trebuie sa le eliberati documente. Eu sunt distribuitor case de marcat fiscale si am vandut mai multe case de marcat pesoanelor fizice care fac astfel de activitate.
Răspuns la discuția Este fals in acte publice?
Motivul suspendarii trecut in P-V nu este acelasi ca in dovada. Eu am fost oprit in trafic pentru ca am circulat cu 65 Km/h si nicidecum pentru depasirea liniei continue. Depasirea liniei continue am facut-o pe jos trcand strada sa fac fotografii, masina ramanand parcata in acelasi loc. Cand a terminat de scris P-V (dupa 25 de minute) eu eram la volan.
Răspuns la discuția Este fals in acte publice?
P-V nu este semnat de mine si nu are semnatura vreunui martor
Răspuns la discuția Este fals in acte publice?
Am facut deja plangere penala pentru abuz in serviciu, inainte de a vedea P-V, dar asa cum am precizat deja mie mi s-a suspendat dreptul de a conduce din doua motive, unul trcut in dovada si altul trecut in P-V.
Răspuns la discuția Este fals in acte publice?
Am primit P-V care este aproape imposibil de descifrat, am senzatia ca scrie ca am trecut strada printrun loc nepermis in timp ce pe dovada scrie ca nu am respectat indicatiile politistului.
Răspuns la discuția Este fals in acte publice?
Nu am primit P-V din 31.08.2014b nici azi 16.09.2014, daca eu constat ca este alt nr. de P-V decat cel trecut pe dovada, ce fac ?
Am revenit cu o informatie pe care am primit-o de la Politia Rutiera. In 31.08.2014 am fost oprit in trafic de un agent de Politie, i-am dat actele si nu mi-a comunicat motivul opririi. Am coborat si am mers la masina echipata cu radar, am intrebat si mi s-a raspuns ca am depasit viteza si ca aveam 65 Km/h, am spus ca voi contesta si am facut fotografii, cand m-am intors agentul de pe radar mi-a comunicat ca am pirerdut permisul pentru ca am trecut strada printrun loc nepermis. Cand a venit la masina mea sa-mi aduca actele mi-a spus ca mi se suspenda dreptul de a conduce pentru ca nu am respectat indicatiile agentului, lucru pe care-l scrie si pe dovada. Pe platforma interna a Politiei Rutiere apare suspendat pentru calcarea liniei continue. Probabil a modificat P-V sau l-a anulat si a facut altul pentru ca eu nu l-am semnat deoarece nu m-a lasat sa fac mentiuni. Multumesc pentru sfaturi .
Nu ma intereseaza timpul de prescriere ci timpul in care era obligat sa mi-l trimita.
Am mai pus o intrebare asemanatoare. N-am semnat un P-V pentru ca a fost un abuz. Dupa 11 zile n-am primit P-V, stie cineva care este timpul legal in care agentul de circulatie avea obligatia sa-mi trimita P-V. Multumesc,
Răspuns la discuția suspendarea permisului
Am facut deja plangere penala pentru abuz in serviciu si m-am adresat deasemeni Politiei Rutiere Timis si din IGPR. Acelasi lucru i l-am spus si eu sa ma amendeze ca persoana fizica, dar nu poate pentru ca legea spune ca daca nu este trecere de pietoni ,si nu este, pietonul trece perpendicular pe axul drumului dupa ce s-a asigurat ca nu pune in pericol siguranta circulatiei. Poblema contestarii P-V este imposibila deoarece pana azi 11.09.2014, deci dupa 10 zile en nu l-am primit.