avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1039 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Am fost chemat telefonic la ANAF pentru că cei de la ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Am fost chemat telefonic la ANAF pentru că cei de la antifraudă m-au găsit pe OLX cu ofertă de cazare. Ce pot face în această situație?

Bună seara,

Am şi eu o problemă şi v-aş ruga frumos să mă ajutaţi.
De câteva zile mă tot suna cineva să ceară cazare, eu având anunţ pe OLX cu cazare în regim hotelier, iar azi mi-a spus că este de la antifraudă şi mâine să mă prezint la ANAF.
Menţionez că am închiriat câteva zile, sub 30 de zile, dar nu am casă de marcat. Am înţeles că declaraţia de venit trebuie depusă la anul.
Este primul an de cririe, şi nu am alte abateri.
Ce pot face în situaţia aceasta? Mulţi îmi recomandă să nu mă prezint fiind clar că nu ştiu cine sunt şi ce apartament inchiriez, dar eu aş vrea să fie totul în regulă, nu să stau să văd dacă mă pot ei identifica sau nu. Pe primăvară am avut chiriaşi la lună şi am depus contractul la ANAF.
Mulţumesc frumos.
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Septembrie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Raluca Dudescu , Consultant managementul calitatii 20:43, 26 Septembrie 2019
5 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aceste venituri sunt din cedarea folosinței bunurilor, si deci trebuia sa depuneti Declaratia unica in 30 de zile de la data primei inchirieri in regim hotelier:

Art 85 Cod Fiscal:
(4) Contribuabilii prevăzuți la alin. (1) au obligația să depună la organul fiscal competent, pentru fiecare an fiscal, până la data de 15 martie inclusiv a anului de realizare a veniturilor, a declarației unice privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice. În cazul în care contribuabilii încep să realizeze în cursul anului venituri definite potrivit art. 83 alin. (3), au obligația completării și depunerii declarației unice privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice - cap. II, în termen de 30 de zile de la data producerii evenimentului, pentru anul fiscal în curs.

Contribuabilii care realizează venituri din închirierea în scop turistic a camerelor situate în locuințe proprietate personală, având o capacitate de cazare cuprinsă între una și 5 camere inclusiv, datorează un impozit pe venitul stabilit ca normă anuală de venit.
Ultima modificare: Luni, 9 Septembrie 2019
Ioan Petru Butariu, Contabil
6 din 8 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sunt curios ce ai facut?Eu unul nu ma duceam.Sa-mi trimita o invitatie oficiala semnata si stampilata.Si atunci ma duceam si spuneam ca doar am testat piata sa vad daca sunt potentiali clienti.Atata timp cat nu au dovezi ca ai avut incasari nu prea au ce sa-ti faca.
3 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ignorați telefonul și mergeți să depuneți declarația la anaf. Cel mai probabil veți plăti o amendă pentru că ați depus cu întârziere.

free_your_mind a scris:

Bună seara,

Am şi eu o problemă şi v-aş ruga frumos să mă ajutaţi.
De câteva zile mă tot suna cineva să ceară cazare, eu având anunţ pe OLX cu cazare în regim hotelier, iar azi mi-a spus că este de la antifraudă şi mâine să mă prezint la ANAF.
Menţionez că am închiriat câteva zile, sub 30 de zile, dar nu am casă de marcat. Am înţeles că declaraţia de venit trebuie depusă la anul.
Este primul an de cririe, şi nu am alte abateri.
Ce pot face în situaţia aceasta? Mulţi îmi recomandă să nu mă prezint fiind clar că nu ştiu cine sunt şi ce apartament inchiriez, dar eu aş vrea să fie totul în regulă, nu să stau să văd dacă mă pot ei identifica sau nu. Pe primăvară am avut chiriaşi la lună şi am depus contractul la ANAF.
Mulţumesc frumos.

Buna ziua,
Aveti dreptul sa depuneti in 30 de zile de la realizarea venitului declaratia unica. Dvs, din cele spuse, sunteti in termen.
Nu raspundeti solicitarilor unor "inspectori" care nu urmeaza caile legale de notificare, sunt extrem de multi escroci care se dau "inspectori" ANAF. Calea legala este notificarea scrisa, sub nicio forma un simplu telefon.
4 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sunteti sigur ca persoana este de la antifrauda/Anaf?

Alte discuții în legătură

Pot emite facturi ca persoana fizica inregistrata la anaf? mariusgrid mariusgrid Buna ziua! Sunt persoana fizica (PF nu PFA) si detin un apartament pe care il inchiriez in scop turistic. Am declarat activitatea la ANAF, am cumparat casa ... (vezi toată discuția)
Cum se declara venituri mici si sporadice din inchiriere in regim hotelier per noapte? vioricaw vioricaw Cum se declara veniturile mici si sporadice din inchiriere in regim hotelier per noapte? Ma gandesc sa dau la inchiriere in regim hotelier o garsoniera, nu ... (vezi toată discuția)
Am solicitat la anaf informatii in lgatura cu inchirierea. CapyBara CapyBara Am solicitat la ANAF informatii in lgatura cu inchirierea in scop turistic a unui apartament cu o camera pentru care regimul fiscal este cel de impunere pe ... (vezi toată discuția)