Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cum se declara venituri mici si sporadice din ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cum se declara venituri mici si sporadice din inchiriere in regim hotelier per noapte?

Cum se declara veniturile mici si sporadice din inchiriere in regim hotelier per noapte?

Ma gandesc sa dau la inchiriere in regim hotelier o garsoniera, nu este in zona centrala asa ca
cel mai probabil voi avea intre 0 si 5 nopti grad de ocupare lunar.

Evident ca in regim hotelier nu se face contract pentru un turist care sta 1-2 nopti,
deci care este modalitatea care sa fie in totala concordanta cu legislatia,
si sa declar aceste mici venituri, in caz ca aleg sa dau spre inchiriere in regim hotelier?

Multumesc frumos
Intai se depune la ANAF o declaratie privind venitul estimat, pentru anul in curs. Formularul 220.
In functie de estimarea pe care o veti face se emite o decizie de impunere, cu suma pe care trebuie sa o platiti. 16% din profitul estimat.
Anul viitor se depune o alta declaratie, pentru veniturile realizate.
O sa se calculeze diferenta intre estimarea din anul precedent si ceea ce s-a realizat. Daca veniturile sunt mai mari decat cele estimate se calculeaz impozitul pe diferenta.
Acele declaratii si fisa unitatii de cazare le gasiti la ANAF
AvTudor_com, utilizator
Si daca as face inchiriere ocazionala de exemplu doar 1-2 luni pe an (lunile de vara) ?

Multumesc frumos
Ca sa devină rentabilă închirierea impozitată pe baza normei anuale de venit, ar trebui să aveți grad de ocupare cât mai mare, care să acopere norma, care s-a si ridicat, ca sa vă alegți cu ceva profit. Deci doar 1-2 luni nu cred că ar fi rentabil, norma fiind o sumă fixa impozabilă, indiferent câte zile inchiriați anual.