avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1097 soluții astăzi
Forum Activitate MihaiStefanel

Activitate MihaiStefanel

SC X are de la primarie un teren inchiriat (acte in regula). Pe acel teren s-a construit o toneta (acte in regula). Dupa o perioada SC X vrea sa ofere pentur folosinta firmei SC Y acea toneta.

Intrebarea mea care este:
Poate SC X sa faca contract de comodat cu SC Y pentru acea toneta?

Ideea este ca acea toneta este proprietate personala, insa terenul de sub ea apartine Primariei (pentru care are contract de inchiriere).

Multumesc anticipat.
Va multumesc pentru raspunsuri. O zi frumoasa si o primavara frumoasa in continuare.
Buna seara tuturor!
O sa incerc sa scriucat mai pe scurt si cat mai clar, astfel incat si raspunsurile sa fie pe masura.

Un partaj ce s-a solutionat cu hotarare judecatoreasca in favoarea doamnei (debitor), dar care trebuie sa plateasca o sulta domnului (creditor).

Doamne doreste sa vanda imobilul unei terte persoane, insa nu stie daca o poate face fara sa achite integral sulta inainte.

Acum intrebare:
Poate vinde acel imobil, iar ulterior sa plateasca sulta din banii obtinuti sau trebuie mai intai sa plateasca sulta si apoi sa vanda imobilul?

Pentru orice raspuns o sa va rog sa imi enumeratii pasii.

Cu stima,
Mihai
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!


realele si procedura civila sunt bune.
sunt bune si fisele lui udroiu, dar eu vorbeam despre carti, fisele sunt un rezumat al cartilor. daca ai timp, te sfatuiesc sa citesti si cartile de vreo 2 ori.
si normal ca nu s indeajuns. mi ai dat o carte de reale. civilul are 3 ani de studiu, cred ca stii si tu materiile. mai ai actul si prescriptia, obligatiile, succesiunile. daca ti iei institutiile lui boroi, ai acolo majoritatea materiei, dar tb sa ti iei obligatiile macar. pop ori vasilescu.


Eu am majoritatea cartilor pe vechiul cod. Si noul cod mi-a dat in cap tare de tot. Am inteles ca tot ce am invatat de pe ele e inutil si ca trebuie sa reiau cu cele noi... De asta zic, nu sunt prea clare lucrurile in capul meu, ce trebuie sa reiau si ce trebuie sa ramana la fel. Eu am prins finalul facultatii chiar cand s-au schimbat codurile... Si imi este mai greu sa inteleg care carte mai e buna si care nu, tinand cont de faptul ca profesorii ne-au zis sa asteptam sa apara cartile noi pentru a ne reapuca de invatat cum trebuie... Carti noi au aparut multe, dar le vreau pe cele mai bune si mai recomandate... Carti care sa cuprinda toti anii de facultate. NU are importanta ca sunt 10 carti, dar sa fie in ele tot ce am invatat si trebuie sa reiau. Cartile de pe care am invatat eu de acum trebuie date la promotie pentru lemne de foc.
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
Nicoleeta a scris:

MihaiStefanel a scris:


Salut tuturor.
Habar nu am cum sa incep ca sa ma integrez in aceasta discutie, insa am observat ca cei din acest topic sunt viitori candidati la INM 2015 (unde intentionez sa merg si eu pentru prima oara).
As vrea sa stiu de la cei mai experimentati din ce carti studiaza pentru examen si daca aveti vreun sfat sau vreo reteta care trebuie luata in considerare pentru a reusi la acest examen.

In speranta in care vom ajunge cu totii acolo cu bine si poate ne vom cunoaste si personal, nu doar virtual, va urez spor la invatat si va multumesc anticipat pentru orice raspuns voi primi.


civil - boroi, completare cu vasilescu (obligatii)
pr civ - boroi, care am inteles ca apare acum la sf lui ian
penale - udroiu
si coduri. si nicio reteta, ca daca ar fi cunoscuta, ar trece toti de prima proba.
citit, citit, citit si dupa ce ai terminat de citit, de la capat.


Am gasit urmatoarele link-uri... Sa imi spui te rog daca sunt cele corecte si daca sunt de ajuns pentru studiu.

[ link extern ]
[ link extern ]
[ link extern ]

Vreau sa precizez ca eu am mai invatat si de pe Gheorghe Beleiu - Drept Civil Roman. Credeti ca e recomandata sa o reiau sau e mai bine sa renunt la ea si sa incep cu altceva mai bun?
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!

Salut tuturor.
Habar nu am cum sa incep ca sa ma integrez in aceasta discutie, insa am observat ca cei din acest topic sunt viitori candidati la INM 2015 (unde intentionez sa merg si eu pentru prima oara).
As vrea sa stiu de la cei mai experimentati din ce carti studiaza pentru examen si daca aveti vreun sfat sau vreo reteta care trebuie luata in considerare pentru a reusi la acest examen.

In speranta in care vom ajunge cu totii acolo cu bine si poate ne vom cunoaste si personal, nu doar virtual, va urez spor la invatat si va multumesc anticipat pentru orice raspuns voi primi.
Imi puteti spune va rog ce acte sunt necesare pentru ambele tabere?
Răspuns la discuția Anulare titlu de proprietate
Am o intrebare... Dumneavoastra ati scris "reconstituire", insa pe titlul de proprietate apare consituire. Este vreo diferenta?
Răspuns la discuția Anulare titlu de proprietate
Da, au facut cerere amandoi in 1994 pentru crearea titlului de proprietate. El nu are carte si ea a profitat oarecum de asta si l-a pus sa semneze fara sa stie ce semneaza. Oricum asta nu o pot dovedi, insa vreau sa o scot de pe titlul de proprietate, pentru ca eu consider ca a fost intocmit gresit. Am inteles ca acea cerere nu impiedica anularea, este adevarat?
Răspuns la discuția Anulare titlu de proprietate
Am consultat un avocat specializat doar pe acest domeniu, insa chiar daca mi-a spus ca am sanse mari de aproximativ 80% (pentru ca suntem in Romania), as vrea sa mai cer parerea si unui alt avocat.