avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Activitate acuezii

Activitate acuezii

Răspuns la discuția Reintregirea familiei
Asta stiam si noi stimate donm avocat,eu m-am referit la ce acte trebuie pentru reintregirea familie ca sa poata lucra la ei ca fara acte nu te iau.
Mama mea este plecata de aproape 10 ani in Portugalia la munca cu acte in regula,iar eu si tatal meu am ramas in Romania.Ce acte trebuie pentru reintregirea familie in Portugalia???
Răspuns la discuția Concediu fara plata
Nu stiu exact,sa vedem ce imi spun Luni,revin cu mesaj.Va multumesc oricum!!!
Răspuns la discuția Concediu fara plata
In sectorul bugetar,ca femeie de serviciu.Imi cere documente sa arat ptr ce plec,eu nu am asa ceva,e ceva personal,daca nu am sa justific a zis ca nu-mi aproba si ca ma suspenda din functie 6 luni.Eu acum nu stiu ce sa fac ca nu vreau sa pierd nici locu de munca.Va multumesc.
Răspuns la discuția Concediu fara plata
Multumesc mult ptr raspuns,ca cei de la munca miau zis sa aduc ceva documente ca astfel nu-mi pot da CFP si mai bine ar fi sa ma suspende din functie 6 luni ca astfel nu pot da.
Răspuns la discuția Concediu fara plata
Da si la art 153 aliniatu 1 trebuie sa fac si dovada ptr ce plec????
Buna ziua.Vreau sa plec din tara ptr 2 luni,pot sa-mi iau de la munca concediu fara plata si ptr cat timp??Trebuie sa fac o justificare sau sa aduc vreun document ptr ce plec???Va multumesc!!!
29/02/2012 Admis apel
Solutie: Dp.63/A - I. Admite apelurile declarate de PARCHETUL DE PE LÂNGÃ TRIBUNALUL CÃLÃRAªI şi inculpaţii ............. şi ............... împotriva sentinţei penale nr. 170/15.12.2011, pronunţată de Tribunalul Călăraşi - secţia penală. Desfiinţează în parte sentinţa penală mai sus menţionată şi rejudecând: 1. În baza art.183 C. pen. cu aplicarea art. 3201 alin.7 C. pr. pen., condamnă pe inculpatul .................... la 4 ani închisoare. Face aplicarea art.71 - art.64 lit.a teza a II-a şi b C. pen. Conform art.861 alin.1 şi art.862 C. pen., dispune suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei stabilite, pe durata unui termen de încercare de 7 ani. În baza art.863 alin.1 C. pen. obligă inculpatul ca pe durata termenului de încercare să se supună următoarelor măsuri de supraveghere: - să se prezinte la datele fixate de consilierul din cadrul Serviciului de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Călăraşi; - să anunţe, în prealabil, orice schimbare de domiciliu, reşedinţă sau locuinţă şi orice deplasare care depăşeşte 8 zile, precum şi întoarcerea; - să comunice şi să justifice schimbarea locului de muncă; - să comunice informaţii de natură a putea fi controlate mijloacele de existenţă. Atrage atenţia asupra dispoziţiilor art.864 C. pen. Conform art.71 alin.5 C. pen., pe durata suspendării sub supraveghere a executării pedepsei principale, se suspendă şi executarea pedepselor accesorii. 2. În baza art.180 alin.1 C. pen. cu aplicarea art. 3201 alin.7 C. pr. pen., condamnă pe inculpata ........X............la 1 lună închisoare. Face aplicarea art.71 - art.64 lit.a teza a II-a şi b C. pen. În baza art.321 alin.1 C. pen. cu aplicarea art. 3201 alin.7 C. pr. pen., condamnă pe inculpată la 3 ani închisoare. Face aplicarea art.71 - art.64 lit.a teza a II-a şi b C. pen. Conform art.33 lit.a - 34 alin.1 lit.b C. pen., contopeşte cele două pedepse mai sus menţionate şi dispune ca inculpata să execute pedeapsa cea mai grea, de 3 ani închisoare. Face aplicarea art.71 - art.64 lit.a teza a II-a şi b C. pen. Conform art.861 alin.1 şi art.862 C. pen., dispune suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei stabilite, pe durata unui termen de încercare de 6 ani. În baza art.863 alin.1 C. pen. obligă inculpata ca pe durata termenului de încercare să se supună următoarelor măsuri de supraveghere: - să se prezinte la datele fixate de consilierul din cadrul Serviciului de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Călăraşi; - să anunţe, în prealabil, orice schimbare de domiciliu, reşedinţă sau locuinţă şi orice deplasare care depăşeşte 8 zile, precum şi întoarcerea; - să comunice şi să justifice schimbarea locului de muncă; - să comunice informaţii de natură a putea fi controlate mijloacele de existenţă. Atrage atenţia asupra dispoziţiilor art.864 C. pen. Conform art.71 alin.5 C. pen., pe durata suspendării sub supraveghere a executării pedepsei principale, se suspendă şi executarea pedepselor accesorii. Înlătură obligarea inculpatei .........................la plata despăgubirilor către partea civilă Spitalul Judeţean de Urgenţă Călăraşi şi obligă numai pe inculpatul ............................la plata sumei de 209,65 lei cu titlu de despăgubiri către această parte civilă. Înlătură obligarea inculpatei ............................la plata despăgubirilor către părţile civile ........................ Menţine celelalte dispoziţii ale sentinţei. Dispune punerea de îndată în libertate a apelantului inculpat ............................, dacă nu este reţinut sau arestat în altă cauză. Deduce din pedeapsa aplicată inculpatului ......................., durata reţinerii şi arestării preventive de la 29.07.2011 până la data punerii efective în libertate. Cheltuielile judiciare ocazionate de soluţionarea apelurilor declarate de Parchet şi de inculpaţi rămân în sarcina statului. Onorariul parţial al avocaţilor din oficiu desemnaţi pentru apelanţii inculpaţi, de câte 100 lei, se suportă din fondul Ministerului Justiţiei. II. Respinge ca nefondate apelurile declarate de părţile civile .................................. Obligă apelanţii părţi civile la câte 50 lei cheltuieli judiciare către stat. Respinge ca nefondată cererea formulată de apelanţii părţi civile privind obligarea apelanţilor inculpaţi la plata cheltuielilor de judecată. Cu recurs.Vreau sa stiu daca am vreo interdictie de a parasi tara,ptr k vreau sa plec ptr 3 luni.Va multumesc!!!!! A SI AM UITAT SA SPUN CA NU A RAMAS DEFINITIVA



Nu mia venit inca citatia,astept sa vina si cum vine trebuie sa fac imediat cerere????

Buna ziua.Am dreptul sa cer o amanare ptr proces,am tocmai la suprem,nu am avocat daia doresc sa aman.