Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am dreptul la acordarea unui nou termen de judecata?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am dreptul la acordarea unui nou termen de judecata?

Buna ziua.Am dreptul sa cer o amanare ptr proces,am tocmai la suprem,nu am avocat daia doresc sa aman.
da, aveti dreptul la o singura cerere de aminare ptr lipsa aparare. daca a trecut un termen destul de indelungat de la primirea citatiei este posibil sa fiti refuzata si sa va numeasca un avocat din oficiu chiar in sedinta de judecata, daca se gaseste vreunul prin sala :)
cind ati primit citatia?
Nu mia venit inca citatia,astept sa vina si cum vine trebuie sa fac imediat cerere????

acuezii, utilizator
daca nu ati primit citatie (verificati ca nu cumva sa fi fost afisata sau sa o fi primit un alt membru al familiei / vecin) atunci procesul se va amina oricum ptr lipsa de procedura.

cea mai sigura cale este sa mergeti la proces si sa cereti termen ptr lipsa de aparare.
Este recomandabil sa depuneti cererea de amanare cu cca 1 saptamana mai inainte de termen, sau chiar cu 3-4 zile mai inainte.