avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 125 soluții astăzi
Forum Activitate axelnuvola

Activitate axelnuvola

Buna ziua,

urmeaza sa merg la un interviu pentru un loc de munca.
Din cate am inteles firma respectiva, dupa ce trimite oferta finala prin email, solicita candidatul care accepta sa scoata oferta respectiva la imprimanta, sa o semneze si sa le-o trimita prin posta.
Intrebare: daca procedez in acest fel inseamna ca voi fi obligat sa ma angajez la ei chiar daca intre timp primesc o oferta mai buna din alta parte?

Multumesc de pe acum tuturor celor care imi vor raspunde.

Numai bine!
Alex
Buna ziua,

M-am angajat de curand, am primit deja 2 salarii dar niciun fluturas. E normal? E obligatoriu pentru firma sa-mi dea fluturas?

Multumesc frumos!
Axel
Buna ziua,

M-am angajat de curand iar printre altele am semnat si un Contract de confidentialitate. In contractul respectiv nu este specificat termenul de valabilitate al acestuia.

Cand am intrebat angajatorul mi-a spus ca termenul este specificat in Regulamentul Intern (pe care inca nu l-am citit).

Intrebare: e normal ca termenul de valabilitate al Contractului de confidentialitate sa se afle numai in Regulamentul Intern? Nu ar fi trebuit sa apara direct pe Contract?

De altfel: am dreptul sa iau acasa si sa pastrez o copie a Regulamentului Intern?

Multumesc!
Axel
Buna ziua,
ma numesc Alex si as avea nevoie de ajutor cu o informatie, daca se poate: exista o modalitate legala prin care pot afla informatii/probe despre bunastarea economica a tatalui meu?
Intreb pentru ca tatal meu, om instarit, cetatean strain si roman (are dubla cetatenie), de care mama a divortat acum 20 de ani, a cerut pe cai legale sa nu mai plateasca pensia alimentara mamei mele (aprox. 6 milioane lei/luna). Motivul invocat: castiga doar 12 milioane jumatate si mai are o a doua familie.
Procesul a fost deschis in strainatate (pentru ca tot acolo s-a oficiat atat casatoria cat si divortul). Actualmente procesul s-a incheiat, tata fiind obligat sa plateasca in continuare pensia respectiva.
In timpul procesului am contactat 3 avocati diferiti in Romania pentru a obtine probe despre bunastarea economica a tatalui meu. Toti avocati au acceptat initial sa ne ajute, apoi ne-au lasat balta. Neavand semnat contract cu ei nici n-am putut sa-i reclamam. Banuim ca s-au comportat astfel pentru ca ar fi vrut sa ne reprezinte si in strainatate, lucru imposibil pentru ca acolo aveam deja un avocat de incredere.
Tatal meu are masini, apartamente si magazine in Bucuresti. Lucreaza in Bucuresti dar si in Moldova si Ukraina unde se pare ca are cateva fabrici.
Cunosc sucursala si Banca din Bucuresti in care obisnuieste sa tina banii (desi cred ca grosul l-a mutat in Moldova sau Ukraina).
In concluzie: as dori sa aflu daca exista vreo metoda legala pentru a obtine informatii/probe despre bunastarea economica a tatalui meu, ca apoi sa le pot folosi pentru a obtine o pensie mai mare pentru mama.

Multumesc anticipat tutror celor care ma vor ajuta.

Numai bine,
Alex