avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1406 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters239100

Activitate ContSters239100

Buna ziua,

Am participat pe 19 martie 2012 la un interviu telefonic pentru angajare, si am fost selectionat pentru urmatoarea etapa.

La vremea cand am aplicat pentru acest post pe internet, in CV scria ca inca lucrez la fostul loc de munca (unde eram in preaviz de concediere prin desfiintarea postului).

La interviul de ieri nu am specificat ca mi-a incetat contractul de munca cu fostul angajator la sfarsitul lunii februarie, iar doamna respectiva a dedus ca eu inca mai lucrez acolo.

Stiu ca ar fi trebuit sa le spun lucrul acesta, insa m-am gandit ca m-ar dezavantaja.

Exista vreo modalitate ca ei sa afle din alte surse decat fostul angajator ca eu de fapt nu mai sunt angajat in prezent?

Exista posibilitatea sa-mi ceara extras Revisal de la ultimul loc de munca in momentul angajarii?

Nu as dori ca din cauza acestui lucru sa fiu nu fiu acceptat.

Va multumesc.



Buna ziua,

Am fost concediat prin desfiintarea postului.
Preavizul mi s-a incheiat pe 17.02.2012.
Conform legii, pot beneficia de somaj.

Insa vreau sa va intreb ceva.
Eu mai am venituri constand intr-o indemnizatie de administrator la o alta societate comerciala, distincta, care nu are legatura cu firma la care lucram cu contract de munca.

1) In aceste conditii, mai pot beneficia de somaj de pe urma concedierii?
2) Cum se calculeaza cuantumul somajului? Am o vechime de 3,5 ani in munca si ocupam un post incadrat la studii superioare.

Multumesc.
Multumesc pentru raspuns.

Insa, referitor la intrebarea daca pot solicita salariu compensatoriu doar pe baza Codului Muncii:
In CIM nu se specifica despre acest fapt, insa exista un paragraf in care se precizeaza ca orice aspecte care nu sunt specificate exact se trateaza conform Codului Muncii, respectiv CCM.

Iar in art. 67 Codul Muncii scrie ca salariatii "pot" beneficia de minim un salariu compensatoriu.
Nu stiu in ce masura acest articol il obliga pe angajator sa-mi plateasca compensatoriu
Buna ziua,

Va expun pe scurt problema mea.
Luni, 23.01.2012 mi s-a comunicat ca voi fi concediat de la locul de munca, pentru ca mi s-a desfiintat postul.

Voi avea preaviz 20 de zile lucratoare si mi se vor plati zilele de concediu neefectuat.

Insa as dori sa stiu daca voi putea beneficia si de salariu compensatoriu la plecare.

La firma la care am lucrat nu exista CCM.
Iar din cate am auzit, la ora actuala nu avem CCMUN semnat si in vigoare.
O alta persoana mi-a spus ca mai nou se aplica pentru fiecare ramura din economie cate un CCM separat.

Precizez ca firma la care lucrez are cod CAEN 3511 - Productia energiei electrice.

Asadar doresc sa va intreb:
1) Este adevarat ca nu exista CCM Unic National?
2) De unde as putea afla daca exista CCM la nivel de ramura pentru ramura in care activeaza firma la care am lucrat?
3) Pot solicita salariu compensatoriu doar pe baza Codului Muncii art. 67?
4) Exista o data limita pana cand pot solicita in scris firmei sa-mi plateasca acest drept, in cazul in care mi se cuvine conform legii?

Va multumesc frumos.