avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Activitate Gratziella

Activitate Gratziella

Buna seara! Daca in ultimele 12 luni am avut 2 luni (neconsecutive) concediu fara plata mai pot beneficia de indemnizatia de somaj?
Răspuns la discuția Depunerea actelor de somaj
Chitanta in original am atasat-o la cererea de publicare pierderi acte si am trimis-o intr-o scrisoare recomandata cu confirmare de primire. Am facut o copie la chitanta postala sper ca este valida pentru a dovedi la agentia de somaj. Daca nu ma incadrez in cele 10 zile de la data concedierii pentru depunerea actelor pot pierde din perioada de 6 luni (am sub 5 ani vechime in munca) in care se acorda ajutorul de somaj sau se calculeaza din momentul in care au fost depuse actele?

Am sunat la ITM Constanta, de ei apartin si mi s-a spus ca trebuie declarata pierduta in MO dupa care sa merg la ei cu adeverinte de la angajatori. Este necesar sa astept 20-30 zile pana sa proceseaza cererea de publicare in monitorul oficial? Pot dovedi si cu chitanta postala pentru a mi se elibera in timp util actele necesare pentru depunerea dosarului primirii indemnizatiei de somaj?
Răspuns la discuția Depunerea actelor de somaj
Multumesc pentru raspunsuri. Desi contractul de munca imi inceteaza la 11.02.2012 de la firma unde am fost angajata nu mi s-au eliberat actele necesare pentru depunerea dosarului de somaj. Mi s-a spus ca in luna martie mi le poate elibera (mai ales pentru anexa 26) ca eu figurez ca fiind angajata pana la 11.02.2012. Este normal asa sau trebuie sa mi le elibereze imediat ce imi expira contractul de munca?
Buna seara! Incepand cu data de 11.02.2012 imi inceteaza contractul de munca cf. art. 65 alin 1 din codul muncii. Am intampinat o problema pentru ca nu imi gasesc cartea de munca. Am trimis astazi prin posta o cerere de publicare acte pierdute in monitorul oficial dar trebuie sa astept intre 20 si 30 de zile pana este operata solicitarea. Intrebarea mea este cat timp am la dispozitie sa depun dosarul pentru indemnizatia de somaj? Imi este teama ca nu pot depune actele la timp si pot pierde somajul.
Răspuns la discuția Carte de munca pierduta
Multumesc pentru raspuns tuturor. Ma puteti ajuta sa-mi spuneti cum pot sa-l declar pierdut in Monitorul Oficial?
Răspuns la discuția Carte de munca pierduta
Exista vre-un site unde se pot vizualiza datele de angajare a unei persoane, respectiv firma angajatoare, perioada etc? Cum se tin evidentele acestea daca numai este necesara cartea de munca?
Buna seara! Am descoperit astazi ca nu imi gasesc cartea de munca desi stiu foarte bine ca mi-a fost data de firma unde lucram anul trecut, pentru ca numai este nevoie sa fie tinuta de angajator. Nu am prea multa experienta trecuta in ea, am lucrat la 2 firme de cand am terminat facultatea, respectiv 4 ani cumulati. Cum se procedeaza acum, trebuie sa solicit eliberarea unui duplicat? Va rog sa ma ajutati sa stiu ce trebuie facut pentru a nu avea probleme la o noua angajare. Multumesc!