avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1115 soluții astăzi
Forum Activitate mary__

Activitate mary__

multumesc
asa am inteles
ca bunicii paterni ar putea fi pusi la plata pensiei de intretinere
o seara buna
daca tatal nu poate sa plateasca pensia de intretinere....munceste la "negru"
nu stiu daca m-am informat corect,dar am gasit diverse discutii,in care
daca un parinte nu poate sa plateasca pensia de intretinere,vor putea fi pusi la plata
bunicii ??
adica parintii Tatalui?
dar cu un avocat ce ma invatati ?
am ceva sanse?


intrebam care sunt pasii de urmat in aceasta situatie
daca nu va fi gasit
va continua cercetarea,si fara prezenta lui?
va fi vreun proces?
daca cei de la politie vor primi un raspun de la mama lui ca nu este acasa
ce se va intimpla
am facut o plingere penala pentru neplata pensiei de intretinere
am dus-o la parchet,
ce se poate intimpla daca fostul meu sot nu este de negasit ?
locueste intr-o comuna din judetul Neamt. dar de vreo 2 luni munceste in Bucuresti
din auzite de la altii ,nu are de gind sa-mi plateasca pensia copiilor...
daca se va ajunge la tribunal ...poate sa fie judeca in lipsa??
ce ma invatati sa fac???
Răspuns la discuția sunt ameninta cu un alt proces
ok..
dar eu am intrebat "ce motive ar avea nevoie " sa mai poata deschide un nou proces
mai ales ca-l cred in stare . repet am o hotarire definitiva, si "el" nu a primit un drept de vizita
duar sa vegheze asupra cresterii copiilor
am mai spus ca nu a facut - apel,recurs sau altceva procesul finalizat de 3 luni.
si da,,,este in stare adevarat si sa ma "sicaneze" dar mai grav pentru el este ca are de platit multi ani o pensie de intretinere. cred ca ar vrea sa ceara reincredintarea minorilor
din aceste motive am si relatat acele motive de la divort de mai sus
sa imi dati o parere o povata ,daca ar lua tribunalul in seama "cererea de reincredintare a minorilor"
Avocat am foarte bun
dar nu as vrea sa fiu insistenta si sa merg permanent sa deranjez.
de aceea cer anumite pareri, idei de la dumneavoastra, daca va fi nevoie voi merge la avocat cind voi primi vreo instiintare acasa.
aici pe forum sunt poate aceleasi discutii si pareri ca as purta si cu avocatul meu...
sincer am avut ce invata ,pe forum
si nu in ultimul rind .Nu cred ca vreun avocat dintre dumneavoastra ,s-ar bucura sa fie deranjat de aceeasi persoana cu tot felul de probleme fara a mai fi nevoie de vreun eventual proces...

de cind s-a terminat divortul. si pina azi ,fostul sot ,ma tot ameninta indirect .adica prin cunostinte.
imi transmite ca deschide iar proces .cu privire la divort si cica vrea unul din copii.
mai exact baiatul,,avem si o fetita. dar el vrea sa ia duar baiatul cel mic. implineste 7 ani la toamna...fetita nu -l intereseaza "seamana cu mine" si din acest motiv nu a vrut sa stie de ea.
procesul s-a terminat in totalitate in favoarea mea. ambii copii sunt acum la mine
si nu are nici drept la vizita .este obligat la plata pensiei de intretinere
nu a facut nici apel nici recurs nimic . acum se trezeste dupa 3 luni ca "are o hirtie speciala nu"s ce si ca vine sa ia baiatul" alteori ...zilnic dealtfel, zice ca stringe bani si merge la tribunal . la fel nu stiu ce sa mai faca si acolo.
de cind s-a finalizat procesul de divort nu a platit nici pensie alimentara ,nici cheltuieli de judecata nimic.
alocatia de stat al baiatului tot el o ia in continuare.
va intreb pe toti cei in cunostiinta de cauza cu ce ar putea sa mai deschida proces "ce motive are nevoie"??
la proces judecatoarea , a cerut cazierul de la politie.si s-a constat ca are 3 condamnari
bea alcool, a fost internat la spital cu crize epilepsie, si are si amenzi pe la politie.
de la protectia copilului a fost pus la dosar o hirtie prin care specifica " copii prezinta figura materna" si alte
ma intreb ce sanse mai are .??? Vreau sa spunca (in timpul procesului 1 an....el deja a lasat o femeie insarcinata...deci mai are un copilas cam de 1 luna si ceva 2.....si nu este cu el caci a aruncato pe acea femeie de la el de acasa) pur si simplu un criminal care este pus pe facut copii

si as mai avea inca o mare mare intrebare ....baietelul a stat la fostul meu sot 3 ani
si datorita faptului ca nu s-a ocupat de el personal, duar bunica a stat cu baiatul.
copilasul meu nu vorbeste bine.. vorbeste foarte rau pentru o virsta in care la toamna merge la scoala.
unde pot sa merg la o evaluare cu copilul in care sa se constate ca nu a avut cu cine sa poarte conversatii , pur si simplu copilul vorbeste rau
va rog tare mult sa ma ajutati....dupa 3 ani in care am suferit dupa baietelul meu ...am reusit sa mi-l iau
dar nu scap de stres ca vine sa-l iar
nici nu vreau sa ma gindesc ce as fi in stare sa fac fara baiat,daca lar lua

Răspuns la discuția hotarire divort
pe data de 15 aprilie...se fac 2 luni ,de cind trebuie sa plateasca pensia alimentara
cit la suta imi va lua un executor pentru cheltuielie de judecata,nu sunt multi bani...
1300 RON, dar am facut anumite sacrificii pentru a intenta divortul.
si totusi .ma intereseaza acea suma ,sunt banii copiilor. iar ex-ul nu este un om care sa-i
trec cu vederea aceste lucruri.
Răspuns la discuția hotarire divort
buna seara
inca o data va deranjez,dar nu prea am la cine sa apelez.
va rog sa ma invatati, unde pot sa merg sa reclam fostul sot pentru pensia alimentara
prima luna nu a platito,peste citeva zile se implineste si cea dea doua luna si am aflat ca nu vrea sa plateasca,
nu a platit nici cheltuielile de judecata, si pe deasupra , fosta mea soacra ia de la posta comunei unde am locuit cu "fostul" alocatia de stat al unuia dintre copii.
vreau sa fac o plingere ceva dar nu stiu exact unde sa ma adresez.
cineva imi spunea sa merg la un procuror ceva de genul acesta nu stiu cum sa procedez..
va rog frumos poate ma ajutati cum sa formulez o plingere ,un model ceva
va multumesc
Răspuns la discuția hotarire divort
va multumesc