Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ce se poate face? neplata pensie- plangere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ce se poate face? neplata pensie- plangere

am facut o plingere penala pentru neplata pensiei de intretinere
am dus-o la parchet,
ce se poate intimpla daca fostul meu sot nu este de negasit ?
locueste intr-o comuna din judetul Neamt. dar de vreo 2 luni munceste in Bucuresti
din auzite de la altii ,nu are de gind sa-mi plateasca pensia copiilor...
daca se va ajunge la tribunal ...poate sa fie judeca in lipsa??
ce ma invatati sa fac???
Ati facut tot ce depindea de dvs... acum asteptati rezolutia parchetului
intrebam care sunt pasii de urmat in aceasta situatie
daca nu va fi gasit
va continua cercetarea,si fara prezenta lui?
va fi vreun proces?
daca cei de la politie vor primi un raspun de la mama lui ca nu este acasa
ce se va intimpla
Din pacate la noi toate institutiile lucreaza "in interesul copiilor".doar ca nimeni nu face nimic....Cam asa stau lucrurile...Si lucreaza atat de bine incat,pana la urma,te determina sa renunti,sa te lipsesti de pensia aia de mizerie(in unele cazuri),desi,asa cum spunea cineva,sunt foarte multe mame(de fapt copii,ca nu dau banii mamelor)care chiar depind de acesti bani...Astfel de "tati" sa tot existe...Putem doar sa mai speram la "dreptatea divina"...(si spun asta cu mare tristete)
Eladaela, utilizator
dar cu un avocat ce ma invatati ?
am ceva sanse?