avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate arlette

Activitate arlette

4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Faceti plangere la politie
Se va alege cu cercetare penala
Eu am patit-o cu vecina de deasupra care m-a inunda continuu si pentru ca nu raspundea sa discutam ,am montat si eu un robinet,fara sa m-a informez asupra consecintelor
Drept urmare,m-am trezit cu ...cercetare penala la politie
Norocul meu a fost ca aveam filmari cum curgea apa pe peretii locuintei mele si martor instalatorul cu care am fost la usa ei pentru a opri avaria si am primit NUP si...am avut noroc si de oameni care m-au facut sa inteleg...
calcul dobanda
buna ziua
am castigat contestatie executare silita,am schitat cerere intoarcere executare silita si as dori sa solicit pe langa suma de restitui si dobanzi
Cine calculeaza aceste dobanzi? executorul,instanta sau trebuie sa le calculez eu?
cum formulez aceasta cerere instantei,privind dobanzile?
Răspuns la discuția este legal?

Cornel Vasile a scris:

1. Tichetele de masă sunt bilete de valoare acordate angajaților, lunar, ca alocație individuală de hrană, utilizate numai pentru achitarea mesei sau pentru achiziționarea de produse alimentare.

2. Constituie contravenție fapta, dacă nu este săvârșita în astfel de condiții încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracțiune, solicitarea și/sau furnizarea de numerar în schimbul biletelor de valoare sau pentru fracțiuni din acestea.

Multumesc.
In C.C.se specifica: "in cazul in care salariatul nu-si realizeaza salariul minim prin acord,tichetele de masa cuvenite realizarii vor fi convertite in lei,iar valoarea acestora se va adauga salariului realizat"Poate fi legala aceasta mentiune?
Discuție este legal?
Buna ziua.
As vrea sa stiu daca in Contractul Colectiv de munca la nivel de unitate este legal sa fie stipulat ca tichetele de masa cuvenite sa fie transformate in sume care sa intregeasca salariul minim obligatoriu.
Va multumesc
Buna ziua.Sunt membru cooperator intr-o societate cooperativa de consum conf legii 1/2005.
De curand presedintele ales a demisionat,fara preaviz iar consiliul de administratie a admis acest fapt precum si desemnarea unui presedinte interimar .Intr-un cuvant,in cadrul consiliului ,presedintele a facut schimb de ...functii cu alt membru si bineinteles si de salariu.
Apreciez ca este cel putin imoral,dar as vrea sa stiu daca este LEGAl,atata vreme cat cons de administratie si presedintele sunt alesi in Ad.Generala.
Totodata as dori sa stiu daca cei 5 membri ai consiliului pot ..." culege" mandate de la alti membri cooperatori pentru adunarea generala in care se fac alegerile presedintelui,membrilor cons adtie,cenzori etc
Va multumesc si astept raspuns
Buna ziua.In cadrul contestatiei la executare,prima instanta a apreciat ca demersurile facute de executor in a culege informati,nu sunt acte de executare( ex: adresa ITM,Evidenta populatiei..).
Insa instanta de apel,apreciaza ca s.c. data de prima instanta este LEGALA dar NETEMEINICA ! si a stabilit ca actiunile de mai sus sunt acte de executare menite sa intrerupa prescriptia si ca debitorul nu trebuie instiintat neaparat de acest fapt.
Drept urmare,intreb: sunt sau nu aceste actiuni acte de executare? si cum poate fi o hotarare legala dar netemeinica? Va multumesc
Răspuns la discuția prescriere executare silita
Buna ziua
Am fost la cab.exec.jud,si la dosar nu existau atasate staruintele depuse din 6 in 6 luni de catre creditor.Dar,stiu ca acest aspect se rezolva in general,adica pot fi depuse antedatate...
Drept urmare,nu as invoca perimarea .
In cod,unde am citit eu,se refera la "prescriptia dreptului de acere executarea silita,ceea ce-l face pe creditor sa convinga instanta ca el nu are nici o vina,desi ...putea sa-si schimbe executorul .
In fine,daca intre somatie si poprire s-a implinit termenul de 3 ani,pot invoca sigur prescriptia?Daca nu ma incadrez in termen cu contestatia la executare,pot solocita constatarea pprescriptiei si pe cale separata sau numai in cadrul contestatiei? Va multumesc


Petre Enache a scris:

este prescrisa, da.. cautati in codul de procedura civila, la materia executarii silite

Buna ziua
Vin catre d-stra cu rugamintea de a-mi raspunde clar la o intrebare:
actiunea executorului judecatoresc nu este supusa prescrierii?
concret: somatie primita in decembrie 2014 si urmatorul act primit-poprirea in ianuarie 2018.Si daca exista temei legal sau o practica.Multumesc
Răspuns la discuția anulare cerere de contestatie
Subiect: prescriptie executare?!!

Buna ziua
Rog ajutor si indrumare pentru urmatoarea situatie:
In decembrie 2011 sunt executata silit pentru o creanta de 3385 lei conf sent com
3121,75 creanta si 264 ch.jud.
Executorul infiinteaza poprire salariu dar si executare imobiliara.
Fac contestatie la executare ,instanta admite contestatia apreciind ca exagerata exec imobiliara si anuleaza si proc-verb de onorariu si ch.executare..
In perioada feb-sept 2012 se stinge creanta prin poprire.
In 16/03/2016 primesc din nou poprire pe salariu pentru suma de 1996 din care:1728.2 dif debit si ch judecata de 237.98,in acelasi dosar de executare,urmare aceleeasi sentinte,desi este achitat!!!
Am depus contestatie in termen-25 martie 2016
Ulterior in mai 2016 executorul emite o adresa de indreptare eroare materiala mentionand ca debitul nu este de 1996 ci de 478 lei,eu fiind obligata sa platesc taxa de timbru la val de 1996 lei-resp 143 lei
Pe parcursul procesului,constat ca perimarea nu se mai pune in discutie,creditorul facand staruinta din 6 in 6 luni.
Am insistat prin corespondenta cu executorul sa-mi transmita cum au fost virate sumele ,acelasi lucru am cerut si creditorului.
nici unul nici altul nu-mi raspund,in schimb executorul recunoaste in scris ca din 2011 pana in 2016 nu a mai emis nici un act de poprire.
Creditorul prezinta in instanta o situatie a incasarilor si descopar ca in fisa este operata suma de 1500 lei in 23.05.2016 !!! desi banii au fost virati catre executor in 2012.
Intre timp unitatea a infiintat poprire si a virat si cei 478 lei.
Ei,acum ce e de facut? In ce temei formulez prescriptia si solicit intoarcere executare?
Si ce cale pot alege avand in vedere ca acesti bani 1500 lei- ori executorul nu i-a virat ori creditorul nu a operat- dar eu am platit penalitati pe zi la facturi in sold aproape 4 ani ?
Buna ziua
Rog ajutor si indrumare pentru urmatoarea situatie:
In decembrie 2011 sunt executata silit pentru o creanta de 3385 lei conf sent com
3121,75 creanta si 264 ch.jud.
Executorul infiinteaza poprire salariu dar si executare imobiliara.
Fac contestatie la executare ,instanta admite contestatia apreciind ca exagerata exec imobiliara si anuleaza si proc-verb de onorariu si ch.executare..
In perioada feb-sept 2012 se stinge creanta prin poprire.
In 16/03/2016 primesc din nou poprire pe salariu pentru suma de 1996 din care:1728.2 dif debit si ch judecata de 237.98,in acelasi dosar de executare,urmare aceleeasi sentinte,desi este achitat!!!
Am depus contestatie in termen-25 martie 2016
Ulterior in mai 2016 executorul emite o adresa de indreptare eroare materiala mentionand ca debitul nu este de 1996 ci de 478 lei,eu fiind obligata sa platesc taxa de timbru la val de 1996 lei-resp 143 lei
Pe parcursul procesului,constat ca perimarea nu se mai pune in discutie,creditorul facand staruinta din 6 in 6 luni.
Am insistat prin corespondenta cu executorul sa-mi transmita cum au fost virate sumele ,acelasi lucru am cerut si creditorului.
nici unul nici altul nu-mi raspund,in schimb executorul recunoaste in scris ca din 2011 pana in 2016 nu a mai emis nici un act de poprire.
Creditorul prezinta in instanta o situatie a incasarilor si descopar ca in fisa este operata suma de 1500 lei in 23.05.2016 !!! desi banii au fost virati catre executor in 2012.
Intre timp unitatea a infiintat poprire si a virat si cei 478 lei.
Ei,acum ce e de facut? In ce temei formulez prescriptia si solicit intoarcere executare?
Si ce cale pot alege avand in vedere ca acesti bani 1500 lei- ori executorul nu i-a virat ori creditorul nu a operat- dar eu am platit penalitati pe zi la facturi in sold aproape 4 ani ?
Va multumesc