avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Activitate flaviana

Activitate flaviana

Daca aveti la indemana un model de contract de arendare, va rog sa fiti altruisti, trimitandu-l si altora. Multumesc.
La aceasta concluzie am ajuns si eu. Multumesc mult.
Poate o societate pe actiuni sa aiba calitatea de asociat intr-o societate agricola (infiintata in baza Legii nr. 36/1991) si acest lucru in baza unei cesiuni de parti sociale?
Răspuns la discuția Inscriere in CF
As vrea si un temei juridic...
Discuție Inscriere in CF
E necesara inscrierea unui siloz in cartea funciara? Este considerat constructie?
Răspuns la discuția Infiintare SRL mai ciudat
Ce ziceti de varianta de a adera ulterior, dupa recunoasterea ca grup de producatori la SRL-ul asta?
Doresc sa infiintez un x SRL format din urmatorii asociati: un SA, un SRL, un PFA, o societate agricola, o Intreprindere Individuala si o persoana fizica. X SRL il infiintez pentru ca apoi sa cer recunoasterea lui ca grup de producatori agricoli. Din punctul de vedere al Masurii 142 ii pot uni pe toti cei de sus in acest srl, in timp ce din punct de vedere al Registrului Comertului nu au ce cauta aici PFA-ul si II-ul, ele fiind infiintate prin OUG 44/2008. Ce fac cu ei? De ce nu pot fi asociati?
Discuție Capital social
Ce avantaje si dezavantaje as avea daca as introduce in capitalul social al unui S.A. terenuri agricole si cladiri aflate in proprietate?
Am un contract cadru de vanzare-cumparare comerciala, in obiectul caruia stipulez ca voi vinde marfuri in cantitatile, sortimentele, pretul precizat in facturile fiscale emise, acestea constituind anexe la contract. Banca doreste sa am acoperire non-stop, adica sa am in fiecare contract creanta certa, lichida si exigibila sau sa precizez un minim pe care cumparatorul sa se obige sa mi-l cumpere. E de preferat sa am anexe sau acte aditionale la contract pentru tot ce vand, nu sunt de ajuns facturile fiscale semnate de delegatii cumparatorului alaturi de contractul cadru? (practic si in anexe sau actele aditionale as putea trece exact ce e in facturi, doar ca primele ar fi semnate de reprezentantul legal al societatii, nu de delegati, ca in facturi)
Discuție Debitori
Debitorul unei creante certe, lichide si exigibile, in baza unui Contract de vanzare-cumparare comerciala imi tot promite ca-mi va achita debitul dupa ce-si va primi banii de la APIA. Ce act, contract as putea face astfel incat sa implic APIA sa-mi plateasca mie direct debitul?