avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Activitate Robert_Flavius

Activitate Robert_Flavius

Buna ziua,

Am fost angajat de catre o firma romaneasca pentru a lucra in in belgia in domeniul constructiilor, neavand calificare in domeniu firma mi-a facut un contract de munca cu meseria de economist avand calificare in domeniu.
Contractul de munca a inceput din prima zi de cand am ajus in belgia , a trebuit sa ma intorc inapoi in tara dupa doua luni din cauza ca in acele doua luni am lucrat efectiv numai 2 saptamani timp in care nu am primit nici o diurna ci doar salariul pe care-l oferea patronul belgian la care am lucrat din care patronul roman mi-a oprit cazarea desi in contract sunt trecut ca detasat si conforma contractului trebuia sa primesc o diurna de 50 de euro si un salariu in lei de 1400 net. Patronul roman dupa ce nu mi-a raspuns la telefon timp de saptamani bune intr-un final mi-a cumparat un bilet de avion ca sa ma intorc inapoi in tara, eu as mai avea de luat de la firma belgiana contravaloarea a numai doua zile de munca dar de la patronul roman inca nu am vazut nici un ban, nici salariul in lei nici diurna de 50 de euro , patronul roman nu vrea sa-mi plateasca diurna si nici bani de la firma belgiana nu i-am primit desi stiu sigur ca patronul belgian a virat bani, intrebarea mea este daca am vreo sansa sa-mi primesc diurna stipulata in contract si restul drepturilor salariale si daca da cum ar trebui sa procedez pentru a-mi recupera paguba?
Lucrez in vanzari , in luna decembrie firma verbal ne-a cerut sa lucram peste program si sa discutam programul de munca pentru luna decembrie , eu cat si colegii mei nu am fost de acord cu programul propus , el fiind dublu ca volum , raspunsul firmei a fost " nu va convine puteti sa plecati " ne-am decis sa lucram dupa programul lor cu speranta ca vom primi comisionul de vanzari (ca angajati avem un comision de vanzari la aproape toate produsele vandute , comisionul nu este trecut in CIM singura dovada a comisionului fiind niste puncte alocate fiecarui angajat in sistemul nostru de gestiune si vanzare calculate dupa urma vanzarilor care sunt stocate pe sistem) , comision care pe care firma a decis sa nu il mai acorde . Am cerut plata orelor suplimentare , firma nu este de acord , pe fluturasul de salariu am fost pontat cu 152 de ore dar in realitate eu si colegii mei am lucrat in total 252 de ore , singurul lucru cu care firma a fost de acord a fost sa ne ofere 2 zile libere pentru 100 h suplimentare , nu prea putem dovedi orele suplimentare si nici comisionul de vanzari decat prin martori si inregistrari video , firma nu tine nici un fel de condica , iar fiecare mail trimis din magazin catre firma cu privire la orele suplimentare sau comision este foarte ambiguu , lucrez la firma aceasta de peste un an si jumatate timp in care mi-au fost varate in fata angajamente de plata si obligat sa le semnez sub amenintarea concedierii si a neacordarii comisionului , colegi care au fost dati afara fara motive intemeiate , firma face si evaziune fiscala la nivel mare , lunar vin sute de tichete cadou in magazin de la sediu care trebuie schimbate in bani la casa ca apoi sa fie trimise inapoi la sediu , lucru practicat in toate magazinele. Sunt pregatit sa fac plangere la itm si sa dau firma in judecat , ceea ce doresc este un sfat , nu am nici un fel de pregatire juridica dar sunt hotarat sa incerc sa imi caut dreptate daca cineva isi gaseste timp sa citeasca aceste randuri si sa-mi ofere un sfat as fi foarte recunoscator.
Va multumesc pentru raspuns , mai as avea totusi o intrebare daca nu semnez si voi fi dat in judecata are firma sanse sa castige in instanta ?
La locul de munca s-a constatat o lipsa destul de mare din care fac parte si citeva telefoane mobile foarte scumpe.Sunt suspectati doi angajati dar nu se poate demonstra concret.Furtul s-a descoperit la citeva zile dupa deschiderea magazinului intimplator.Mentionez ca inainte de deschidere si dupa, citeva zile bune a fost haos,camerele de luat vederi nici macar nu au functionat.Telefoanele in cauza erau depozitate in biroul sefului dar fizic nimeni nu le-a vazut.
In fisa postului sunt stipulate indatoriri si responsabilitati specifice gestiunii colective.Inventar nu s-a facut in prezenta noastra ,nu am semnat pe nici o foaie de inventar,
Acum practic suntem santajati sa semnam un angajament de plata pt prejudiciu. Bonusul de deschidere(care consta in tichete cadou in valoare de 250 ron /angajat) refuza de mai bine de o luna sa ni-l dea ,stau bonurile la sefu in sertar impreuna cu bonusul din vanzari aferent lunii decembrie care au venit acum citeva zile.Mentionez ca aceste bonusuri nu sunt trecute in contractul individual de munca.
Tot odata mai suntem si amenintati ca se vor face restructurari ,la sapte persoane nu se va mai reinnoi contractul de munca(majoritatea suntem cu contract pe 3 luni).
Ma pot obliga in aceste conditii sa semnez un angajament de plata?
Este legal sa nu primim tichetele cadou?

Multumesc anticipat pt raspuns